Góry Izerskie – górska przygoda dla każdego

[REKLAMA]

Góry Izerskie są doskonałe na każdym etapie przygody z górskimi wycieczkami. Znajdziecie tam zarówno łatwe trasy na niedzielny spacer, jak i te wymagające trochę kondycji. Warto się tam wybrać.

Góry Izerskie – górska przygoda dla każdego

Góry Izerskie są podzielone między Polskę i Republikę Czeską. Są częścią Sudetów Zachodnich. Szukać ich należy na południowym zachodzie województwa dolnośląskiego. Najbliżej znajdują się tak znane miasta, jak Szklarska Poręba czy Świeradów-Zdrój. Góry Izerskie nie należą do szczególnie wysokich. Po polskiej stronie najwyższa jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Po czeskiej natomiast Izera (1122 m n.p.m.).

Często można spotkać się z opinią, że Góry Izerskie w zasadzie są płaskie. I rzeczywiście, jeśli brać pod uwagę najbardziej popularne po polskiej stronie trasy z Polany Jakuszyckiej do Stacji Turystycznej Orle lub Schroniska Chatka Górzystów, rzeczywiście tak jest. Szlaki są wygodne i w miarę płaskie. Dzięki temu nadają się doskonale dla początkujących amatorów górskich wycieczek. Przejście tych szlaków nie sprawia kłopotów nawet niewprawionym turystom.

Góry Izerskie doskonałe do uprawiania amatorskiego sportu

Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu, Góry Izerskie są doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Bardzo popularny jest odbywający się tutaj pod koniec sezonu Bieg Piastów. Równie popularne są latem, kiedy trasy narciarskie są opanowywane przez rowerzystów. Doskonale przygotowane trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie sprawiają, że amatorów ruchu na świeżym powietrzy można tu spotkać naprawdę sporo.

Warto też zwrócić uwagę na trasy typu Single Track. Jest ich w Izerach całkiem dużo i mają bardzo zróżnicowany poziom trudności. Dzięki temu nie trzeba mieć żelaznej kondycji, żeby pojeździć po górach na rowerze.

Jednak są w Górach Izerskich szlaki bardziej wymagające. Podejście ze Świeradowa na Stóg Izerski, czy z Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie na Wysoki Kamień banalne już nie są. Jednak wylany pot wynagradzają piękne widoki po drodze i satysfakcja ze zdobytych szczytów.

Co zobaczyć po polskiej stronie Gór Izerskich

Na pewno na początek warto wybrać się z Polany Jakuszyckiej do Stacji Turystycznej Orle. Trasa nie jest długa i specjalnie wymagająca, więc nie będzie problematyczna dla nikogo. Jeśli będziecie mieli trochę więcej sił i czasu to koniecznie należy pójść kawałek dalej do Chatki Górzystów. Można tam spróbować legendarnych wręcz naleśników podawanych w dwóch wersjach. Na słodko z bitą śmietaną i jagodami lub wytrawnie z pieczarkami i serem.

Warto również odwiedzić nieczynną kopalnię kwarcu „Stanisław”. Sama kopalnie jest interesująca, ale widok, jaki rozpościera się z jej okolicy na Przedgórze Sudeckie, jest wprost oszałamiający.

Góry Izerskie po czeskiej stronie

Trochę inny charakter mają Góry Izerskie po czeskiej stronie. Tutaj można spotkać więcej ciekawych skałek i grup ostańców. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Palicznik, Poledny Kameny czy Fridlantske Cimburi. Z tych skałek rozciąga się przepiękny widok na Czechy. Warto także wdrapać się z Novego Mesta pod Smrkiem na Smrk. Na tej górze jest wieża widokowa, która pozwala na obserwację okolicy we wszystkich kierunkach.

Ciekawostką dla miłośników militariów będą z pewnością Ropiki, czyli niewielkie schrony piechoty. Budowle te miały bronić Czechów przed agresją Niemiec. Wybudowano ich ponad tysiąc i w czeskich Izerach można ich spotkać dość sporo. Większość jest otwarta i można od nich wejść.

Gdzie znaleźć ciekawe szlaki w Górach Izerskich

W internecie znajdziecie poro ciekawych opisów szlaków w górach Izerskich. Zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Warto przed wyjazdem w góry dobrze zaplanować trasę. Ciekawe propozycje znajdziecie na blogu turystycznym WeekendowyTurysta.eu. Są tam nie tylko opisy ciekawych szlaków a le też zapisy trasy na mapie turystycznej i sporo interesujących zdjęć.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa