Aktywne ferie z dziećmi – garść pomysłów na wypoczynek w mieście

[REKLAMA]

Ferie to moment zasłużonego odpoczynku od wczesnego wstawania i szkolnych obowiązków. Wielu rodziców pragnie zapewnić swoim pociechom wspaniałe atrakcje w tym okresie. Niemały problem z zaplanowaniem niebanalnych ferii mają ci, którzy nie mogą wziąć urlopu i zabrać swoich dzieci w góry czy w inne piękne miejsce. Jednak ferie w mieście również mogą być wspaniałe. Wcale nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, żeby zapewnić maluchom moc wyjątkowych wrażeń. Jak spędzić aktywne ferie w domu? Co można robić w mieście? Podpowiadamy!

Przyjęło się, że ferie to idealny moment na wyjazd w góry. Białka Tatrzańska, Zakopane, Karpacz, Ustroń, Szklarska Poręba i inne górskie miejscowości pękają w szwach. Na stokach nie brakuje miłośników szusowania na nartach. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zimową wycieczkę. W takim wypadku warto pomyśleć o innych, urozmaiconych aktywnościach. O jakich?

Ferie w domu nie muszą być nudne

W domu też można się świetnie bawić. Ferie to doskonały czas na to, żeby nauczyć się nowych rzeczy czy stworzyć coś wspaniałego. Malowanie witraży, przygotowywanie masek, tworzenie trójwymiarowych budowli czy lepienie figurek z plasteliny, modeliny lub masy solnej to tylko jedne z wielu propozycji. Wspólne uczenie się nowych czynności skraca dystans między dzieckiem a rodzicem i wzmacnia ich relację. Inspiracji na zabawy z dziećmi w ferie można poszukać w internecie. Wbrew pozorom sieć to nie tylko źródło bezużytecznych dla dzieci treści, ale także istna kopalnia inspirujących poradników i filmików.

Czas wolny można wykorzystać na przygotowanie domowego toru przeszkód lub bazy. Przydadzą się do tego koce, krzesła, zabawki i inne akcesoria, które każdy ma w swoim domu. Czasem wystarczą tylko odrobina wyobraźni i trochę zaangażowania, żeby zapewnić maluchom doskonałą zabawę na wiele godzin.

W ferie można zorganizować domowy bal karnawałowy. Własnoręcznie przygotowane kostiumy, menu składające się z ulubionych potraw dziecka, radosna muzyka i inspirujące gry taneczne – domowe przyjęcie to gwarancja wyśmienitej zabawy i niezapomnianych wspomnień!

Wolne popołudnie można wykorzystać na wspólne gotowanie. Szaleństwo w kuchni nie tylko zbliża do siebie, ale też pobudza kreatywność maluchów i uczy ich logicznego myślenia. Po gotowaniu i przepysznej uczcie trzeba koniecznie wybrać się na długi spacer.

Moc atrakcji na osiedlu

W czasie ferii warto zorientować się, jakie atrakcje dla dzieci oferuje nam najbliższa okolica. Wiele współczesnych osiedli projektowanych jest w taki sposób, by uwzględnić potrzeby najmłodszych mieszkańców. Doskonałym pomysłem na spożytkowanie dziecięcej energii jest wizyta na pobliskiej siłowni pod chmurką lub na osiedlowym placu zabaw. Aktywność na świeżym powietrzu to doskonałe rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest dobra dla ciała i umysłu – hartuje, poprawia humor i zapewnia doskonałe samopoczucie.

Ferie to doskonały czas na to, by nauczyć się jeździć na nartach. Co ciekawe, wcale nie jest potrzeby do tego profesjonalny stok narciarski. Pierwsze „kroki” można stawiać na przydomowych górkach. Na niewielkim pagórku łatwiej utrzymać równowagę. Warszawskie osiedle Hemara to wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Maluchy mogą całe dnie spędzać na specjalnie przygotowanej górce saneczkowej. Mogą też skorzystać z placu zabaw, na którym nie brakuje atrakcji. Szaleństwo na śniegu bez wątpienia sprawi mnóstwo frajdy każdemu dziecku – mówi Agnieszka Pachulska z Profit Development.

Na osiedlowym skwerku można urządzić bitwę na śnieżki. To również świetny czas na to, by zorganizować osiedlowy konkurs w lepieniu najciekawszego bałwana. Doskonałą atrakcją dla ambitnych jest natomiast budowa prawdziwego igloo. Maluchy uwielbiają bawić się ze swoimi rówieśnikami z osiedla. Zadbaliśmy o to, aby osiedle Działoszyńska we Wrocławiu było miejscem bez podziałów i ogrodzeń, w którym można spędzać czas razem. Nie brakuje tam miejsc do wypoczynku i wspólnej zabawy. Jeśli któryś z maluchów dla odmiany potrzebuje chwili wytchnienia i prywatności, może zaszyć się w swoim przydomowym ogródku – wyjaśnia Agnieszka Pachulska.

Idealny czas, by odkryć niezwykłe miejsca w okolicy

Ciekawych atrakcji dla dzieci można poszukać w całym mieście. Wyprawa na basen, ściankę wspinaczkową czy do parku trampolin to przepis na wyśmienitą zabawę! W czasie ferii można wysłać malucha na zajęcia organizowane przez miejskie ośrodki kultury, placówki edukacyjne czy obiekty sportowe. To dobre rozwiązanie dla zapracowanych rodziców, którym brakuje czasu na to, by zapewnić swoim pociechom moc wrażeń każdego dnia ferii.

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, iloma pięknymi miejscami się otacza. W miastach nie brakuje urokliwych parków czy majestatycznych, starych kamienic. Czas wolny od szkoły to idealny moment na to, by wybrać się na długi spacer po okolicy i odkryć niezwykłe miejsca, których nigdy wcześniej nie dostrzegaliśmy. Z warszawskiego osiedla Hemara można w kilka minut dojść nad Kanał Żerański. Nieopodal znajdują się także rozległe tereny Białołęki Dworskiej, Lasu Bródnowskiego i Rezerwatu przyrody Łęgi Czarnej Strugi, czyli miejsc, które skrywają mnóstwo tajemnic. Z łódzkiego osiedla Nowe Złotno można natomiast w prosty i komfortowy sposób dojechać na basen, do domu kultury czy miejskiego ZOO, które zimą ma całkowicie inny, magiczny charakter – wyjaśnia Bogdan Koczy z Profit Development.

Brak możliwości wyjazdu w góry w okresie ferii zimowych to nie koniec świata! W domu i w jego najbliższej okolicy również czeka na najmłodszych mnóstwo wspaniałych atrakcji, które zapewnią im moc niezapomnianych przygód. Czasem jedyne, czego potrzebujemy, to chęci!

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa