Gdzie na żagle?

[REKLAMA]

Żeglarze mają w Polsce do dyspozycji mnóstwo miejsc zróżnicowanych pod względem pięknych krajobrazów. Chociaż nie jesteśmy jak Szwecja zasobni w jeziora, mamy równie piękne miejsca do żeglowania. Poznaj najciekawsze miejsca do żeglowania. Odkryj mniej znane miejsca do żeglowania.

Najpiękniejsze krajobrazy powstają w połączeniu gór i wody. Takim miejscem będzie bez wątpienia sztuczny zbiornik wodny w Solinie na Sanie oraz w Różnowie na Dunajcu. Jezioro solińskie o powierzchni 20 km2, nazywane jest bieszczadzkim morzem. W ocenie żeglarze określane jest jako trudne do żeglowania z powodu często zmieniających się wiatrów. Oba miejsca zapierają dech w piersiach żeglarzy. Piękne zatoczki, wyspy i urozmaicone linie brzegowe, sprawiają że każdy żeglarza doceni piękno krajobrazu. Na drugim miejscu sklasyfikowano Morze Bałtyckie. Akwen idealnie nadaje się na długie rejsy jachtem bądź żaglówką. Wspaniałe widoki morskiej linii brzegowej możemy podziwiać płyną wzdłuż wybrzeża. Na Bałtyku jest kilka ciekawych wysp: Wolin, Rugia, Uznam, Gotlandia i wiele innych, które możemy podziwiać z pokładu jachtu. Morze Bałtyckie bogate jest także w porty, w których tętni życie towarzyskie. Rejs po Bałtyku to możliwość odwiedzenia Danii, Niemiec, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii.

W zestawieniu urokliwych miejsc do żeglowania nie mogło zabraknąć Jezior Mazurskich. Żeglowanie w tych regionach to możliwość obcowania z piękną, dziką przyrodą. Swoją przygodę możemy rozpocząć w Giżycku i stąd poprzez sieć kanałów i łączących się jezior zwiedzać okoliczne jeziora i miejscowości. Bardzo urokliwa i obfitująca jest wyprawa w kierunku jeziora Bełdany. Poprzez sieć kanałów i jezior dopływamy do Mikołajek, a stąd już tylko kilka godzin żeglugi do Bełdan, gdzie możemy spotkać w okolicznych lasach dziko żyjące Koniki Polskie.

Mazury są najczęściej odwiedzanym akwenem żeglarskim. Oprócz rozbudowanych portów gwarantują cumowanie na dziku wśród szuwarów.

Oprócz Jezior Mazurskich, mamy także piękne jeziora zlokalizowane w okolicy Ostródy i Iławy. Jeziorak to najdłuższe w Polsce jezioro o długości 23 km o pięknych, piaszczystych plażach. Mniejsze, ale równie urokliwe są kaszubskie jeziora zlokalizowane na Pojezierzu Zachodnim.

Kanały to także ciekawe miejsca do podziwiania krajobrazów. Należy do nich bez wątpienia kanał Augustowski oraz kanał Elbląski.

Posiadacze jachtów motorowych mogą podziwiać piękne krajobrazy na dużych polskich rzekach. Do rzek wartych uwagi zaliczamy Wisłę, Warte, Odrę, Noteć, Pilicę, Bug, Narew czy Biebrzę. Płynąc możemy podziwiać piękne miasta zlokalizowane przy nich.

Znajdziesz w Polsce wiele zróżnicowanych, pięknych krajobrazów. Możesz żeglować nad morzem, w górach i na Mazurach, branża żeglarska jest w Polsce na wysokim poziomie. Rozwinięta infrastruktura, nowoczesne porty i przemili żeglarze. Jedyne czego w naszym klimacie brakuje to stabilna pogoda, ale i na to jest sposób profesjonalna odzież dla żeglarzy zapewnia ochronę przed niekorzystną aurą. Jeżeli ktoś potrzebuje odmiany, bardzo popularne jest żeglowanie po morzu Adriatyckim i Śródziemnomorskim. Szczególnie urokliwe są nadbrzeża Chorwacji. Piękne wybrzeże łącznie z wyspami to długość 5.835 km. Chorwacja ma piękną linię brzegową z licznymi wyspami ulokowanymi równolegle do lądu.Jednym z najpiękniejszych nadmorskich miast jest Dubrownik Równie piękne miejsca do żeglowania znajdują się w Grecji. Do podziwiania jest ponad 2500 wysp stanowiących 20% powierzchni Grecji. Najpopularniejszym terminem czarterowym wśród naszych rodaków w Grecji i Chorwacji jest majówka oraz wczesna jesień.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią żeglarską Mazuria oraz dystrybutorem odzieży dla żeglarzy gillmarine.com.pl

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa