Kiedy warto zainwestować w kurtkę softshell?

[REKLAMA]

Postanowiłeś rozpocząć swoją przygodę z chodzeniem po górach, ale nie wiesz od czego zacząć kompletowanie odpowiedniej odzieży? A może masz już doświadczenie na szlaku, ale czujesz, że kurtka, którą zawsze zabierasz ze sobą, przysparza ci więcej dyskomfortu, odbierając frajdę z wycieczki? Niezależnie od tego jaki jest stopień twojego zaawansowania, jeżeli chodzi o górskie eskapady, powinieneś zaopatrzyć się w profesjonalną kurtkę trekkingową, a jednym z jej najbardziej uniwersalnych modeli będzie kurtka sofsthellowa. Przyjrzyjmy się, kiedy warto w nią zainwestować.

Wszechstronne okrycie

Przez w wzgląd na swoją uniwersalność kurtki softshellowe od kilku lat coraz bardziej zyskują na popularności. To oczywiste, że wolimy zrzucić z siebie kilka ciężkich warstw ubrań i zamienić je na jedno lekkie i praktyczne okrycie. Materiał softshellowy ma bowiem za zadanie zapewniać termoregulację, czyli odprowadzać ciepło z naszego organizmu podczas wspinaczki, oraz chronić przed wiatrem i chłodem, kiedy będziemy już na szczycie. Ponadto zabezpieczy nas przed lekkim deszczem i śniegiem, a w przypadku większego oberwania chmury – wyschnie bardzo szybko, nie pozostawiając dyskomfortu na wiele godzin, jak bywa w przypadku innych materiałów. 

Softshell na każdą okazję

W sklepach turystycznych będziemy mogli zauważyć kilka modeli kurtek trekkingowych tego typu. Podstawowy softshell składa się z dwóch warstw – polarowego wnętrza oraz zewnętrznej powłoki, najczęściej poliestrowej. Najlepiej sprawdzi się on przy przechadzkach wiosną lub jesienią. Na rynku znajdziemy też dużo modyfikacji tego podstawowego wariantu, np. z grubszą warstwą ocieplającą dostosowaną do wędrówek głównie zimą czy podczas większych chłodów. Z drugiej strony możemy wyróżnić też wariant całkowicie pozbawiony tej warstwy. Kiedy pozbędziemy się polaru otrzymamy ultralekką, ważącą zaledwie kilkaset gramów kurtkę, która będzie dobrym sprzymierzeńcem w ochronie przed wiatrem i niewielkimi opadami.

Wersje dla wymagających

A co w przypadku, kiedy deszcz jawi nam się jako największa zmora i wolelibyśmy się na jego wypadek nieco lepiej zabezpieczyć? Nie musimy daleko szukać, bo obok klasycznych modeli sklepy turystyczne oferują kurtki sofshellowe membranowe. Za sprawą dodatkowej warstwy ten rodzaj odzieży turystycznej zyskuje bardzo dużą wodoodporność i poradzi sobie nawet z większymi ulewami. Ma to też swoje minusy, kurtka jest nieco cięższa i może gorzej przepuszczać powietrze.

Poszukiwaczom prawdziwie wszechstronnych i zaawansowanych modeli odzieży turystycznej możemy polecić kurtkę sofsthelllową hybrydową. W takim wariancie membranę lub grubszą warstwę ocieplającą wszywa się w miejsca najbardziej narażone na deszcz lub wychłodzenie. Zatem dodatkowa membrana może zostać umieszczona w kapturze, ramionach lub przedramionach, a polar – w części korpusowej. 

Tylko, jeżeli szukamy optymalnej kurtki w góry, która posłuży nam na lata i sprawdzi się przez większą część roku, powinniśmy przyjrzeć się kurtkom softshellowym. Jak widać, możliwości wyboru jest sporo, ale kiedy przeanalizujemy nasze potrzeby i oczekiwania bardzo szybko wyklaruje nam się najlepsza opcja.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa