Wrocławski rynek – fakty, dane, ciekawostki

[REKLAMA]

Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Ogromna ilość zabytków i atrakcji turystycznych sprawia, że każdy powinien odwiedzić je przynajmniej raz w życiu. Być może spodoba nam się tutaj tak bardzo, że będziemy powracać regularnie.

Jeśli kompletnie nie znamy historii Wrocławia, to zwiedzanie miasta powinniśmy rozpocząć od rynku. Jest on nieco tajemniczy, a zarazem zapierający dech w piersiach. Ciekawa historia zaintryguje każdego. Dobrze jest pomyśleć również o komfortowym noclegu, który będzie znajdował się w pobliżu. Dzięki temu poruszanie się po mieście będzie w pełni swobodne. Nie będziemy musieli tracić czasu i pieniędzy na uciążliwe dojazdy. Dużym zainteresowaniem cieszy się Wrocławski apartamentowiec Absynt Apartments, którego apartamenty są zlokalizowane w prestiżowych lokalizacjach w centrum Wrocławia.

Rynek we Wrocławiu – najważniejsze informacje

Wrocławski rynek ma kształt prostokąta o wymiarach 205 na 175 m. To miejsce niezwykle urokliwe, które zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby. Ten średniowieczny plac targowy obfituje w wiele niesztampowych zabytków. Prowadzi do niego aż 10 ulic. Każdy narożnik to dwie ulice, co oznacza, że możemy dotrzeć tutaj z każdej strony. Warto wiedzieć, że jest to jeden z największych rynków całej Europy. Centralnym punktem jest blok śródrynkowy. To właśnie tutaj znajdują się kamienice, Nowy Ratusz oraz Stary Ratusz.
Za datę powstania wrocławskiego rynku przyjmuje się lata między 1214 a 1232. W niektórych źródłach można jednak znaleźć dane, że został on wybudowany w okresie 1241-1242. W XIX wieku utworzono linie tramwajowe. Początkowo wyznaczono szlaki konne, a następnie tramwaju elektrycznego. Warto wiedzieć, że były one użytkowane, aż do lat 70 XX w.

W 1945 roku Wrocław został niemal doszczętnie zniszczony, jednak rynek zachował się w bardzo dobrym stanie. Po zakończeniu oblężenia rozpoczęły się prace renowacyjne. Dzięki nim odnowiono ratusz, a także kościoły. Kolejny remont był przeprowadzony w latach 1996-2000. Odnowiono wtedy nawierzchnię, a zarazem zrezygnowano z ruchu samochodowego. Rynek stał się miejscem wyłącznie ruchu pieszego.

Jeśli chodzi o budynki, to aktualnie można znaleźć tutaj 60 numerowanych posesji. Trzeba jednak podkreślić, że podział nie był wykonywany w sposób tradycyjny. Wynika to z wielu różnych czynników m.in. scaleń budynków, czy też wtórnych podziałów. Oprócz tego niektóre obiekty noszą unikatowe nazwy typu „Pod Błękitnym Słońcem” – przetrwały one przez wiele pokoleń.

Rynek we Wrocławiu – ciekawostki

Kamienice znajdujące się wokół wrocławskiego rynku zostały ufundowane przez patrycjuszy. Większość budynków utrzymanych jest w podobnym stylu, jednak można wyróżnić tutaj obiekt, który różny się od pozostałych. Jest nim wieżowiec w modernistycznym stylu, który został zaprojektowany przez Heinricha Rumpa. Wybudowano go w 1930 roku. Ciekawe jest również to, że pomnik Fredry przywędrował z Litwy w roku 1956. Na rynku znajdziemy również fontannę, która została nazwana Zdrojem. Powstała ona w roku 2000 na część prezydenta Bogdana Zdrojewskiego.

Wrocławski rynek obfituje w zabytkowe obiekty. Z całą pewnością warto zobaczyć kamieniczkę Pod Złotym Dzbanem, kamieniczkę w stylu renesansowym Pod Zieloną Dynią, kamieniczkę w stylu gotyckim Pod Złotym Pucharem, dwa domki altarystów Jaś i Małgosia, kamienicę Pod Siedmioma Elektorami, a także wiele innych.
Na rynku we Wrocławiu organizowane są różnorodne imprezy i wydarzenia. Można do nich zaliczyć m.in. coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, czy też Sylwester. Jest to miejsce odwiedzane przez miliony turystów z całego świata.

Jeśli chcemy dokładnie zwiedzić rynek oraz jego okolice, to powinniśmy zaplanować minimum kilkudniowy wyjazd. Najlepiej zatrzymać się w obiekcie znajdującym się w pobliżu. Apartamenty Absynt Apartments https://absyntapartments.pl występują w wielu rozmaitych wariantach, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego. Do dyspozycji mamy zarówno obiekty kilkuosobowe, jak i przeznaczone dla singli lub par. Do głównych zalet tego rozwiązania można zaliczyć ponadprzeciętny komfort, bogate wyposażenie, a także korzystne ceny.

 

1 thoughts on “Wrocławski rynek – fakty, dane, ciekawostki

  1. Batogospot 2 kwietnia 2020 at 10:04

    Odwiedzając Wrocław polecamy zatrzymać się w Komfortowych apartamentach na wynajem, jakość noclegów jest naprawdę na najwyższym poziomie, a ceny konkurencyjne. Przekonajcie sie sami

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa