Wrocławski Ratusz

[REKLAMA]

Wrocław jest jednym z miast, które cieszą się wyjątkową historią. Posiada kolekcję bezcennych budynków o niezwykłym charakterze. Wiele budowli stoi tam od wieków, przyciągając turystów i napawając dumą mieszkańców. Takie budowle w doskonały sposób obrazują konkretne style architektoniczne i pozwalają na zapoznanie się z niezwykłą historią.

Do jednych z najstarszych budynków, nie tylko Wrocławia, ale i całego kraju, należy Ratusz. Obecnie pełni on rolę muzeum, w którym eksponuje się sztukę mieszczańską, jednak dawniej był najważniejszym budynkiem miasta, samym jego sercem. Ratusz znajduje się na wrocławskim Rynku, to największa jego atrakcja. Stary Ratusz to piękna, gotycka budowla powstała w XIII wieku. W późniejszym czasie przechodził wiele zmian i podobnie jak wiele innych zabytków, został dotkliwie uszkodzony podczas II wojny światowej.

Trudne losy ratusza

Na szczęście późniejsze prace wykonano w taki sposób, aby zachować oryginalny, gotycki styl i sprawić, by wciąż cieszył oczy swoim historycznym wizerunkiem. To wspaniale się udało, bo dziś skupia ogromną ilość turystów, którzy pragną poznać miejsce, w którym niegdyś przyjmowano najważniejszych gości przybywających do naszego kraju. Ratusz to budynek dwukondygnacyjny, ma plan prostokąta, do którego dołączone zostały części zapewniające miejsce dla obradujących dawniej władz oraz wieża w kształcie kwadratu. Oglądając go, można podziwiać efekt wieloletnich starań, które zmieniały jego pierwotny wygląd. Dzięki temu nie jest dzisiaj zwyczajnym gotyckim zabytkiem, ale skarbnicą prezentującą kolejne epoki, które pozwalały sobie na dodanie szczegółów. Budynek był rozbudowywany, by jak najlepiej pełnić swoją rolę, jednak troszczono się również o imponujący wygląd. Świadczyć miał o panujących władzach, podkreślać bogactwo i rolę, jaką odgrywał na tle całego kraju. Na zewnątrz znajdują się imponujące, rzeźbione dekoracje, wewnątrz szczególną uwagę zwraca Wielka Sala, której sklepienie jest prawdziwym arcydziełem.

wrocaw-1663406__340

Niezwykle charakterystycznym elementem jest stary zegar umiejscowiony na wschodniej ścianie Ratusza. Powstał w końcu XVI wieku i do dziś stanowi jeden z ważniejszych części zewnętrznej elewacji. W suterenach znajduje się Piwnica Świdnicka, której historia jest równie bogata. To jeden z najstarszych działających lokali w całej Europie, trudno więc oprzeć się pokusie, by nie skorzystać z usług jakie oferuje i jednocześnie poczuć niesamowity klimat, niosący za sobą tak wiele wydarzeń minionych wieków.
Sam Ratusz jest bogatym źródłem wiedzy, wystarczy obejrzeć jego elewacje, czy wnętrza, by poznać niesamowitą historię. Ciekawą opcją jest możliwość zwiedzenia pomieszczeń, które dzisiaj pełnią rolę muzeum. Dzięki temu uczymy się poznając nie tylko wystrój, ale i eksponaty.
Mamy dzisiaj możliwość korzystania z atrakcji, które z pewnością zachwycą nas pięknem i bogatą kulturą.

Wrocław ma tak wiele propozycji do zwiedzania, że warto zastanowić się nad dłuższym pobytem. To miasto ukierunkowane na turystykę, dlatego bez problemu znajdziemy apartamenty w centrum Wrocławia, które pozwolą nam cieszyć się pobytem.

1 thoughts on “Wrocławski Ratusz

  1. Anulka 19 marca 2018 at 14:03

    Wrocław jest piękny, miasto bardzo bliskie mojemu sercu, z milionem atrakcji. Na taki wyjazd należy sobie zarezerwować co najmniej tydzień. Starówka jak starówka – jak dla mnie nie powala.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa