Oświetlenie na biwaku w każdych warunkach

[REKLAMA]

Na biwaku nie może zabraknąć oświetlenia. Wydaje się, że wybór właściwej lampy nie jest trudny. Okazuje się jednak, że na rynku nie brakuje lamp odpowiednich do wypoczynku na polu biwakowym. Którą w związku z tym lampę wybrać, aby zapewnić sobie optymalne oświetlenie podczas wypoczynku pod namiotem?

Lampa a rodzaj biwakowania

Przede wszystkim biwakowicze lubiący tę formę spędzania wolnego czasu celują w lampy turystyczne. Zwłaszcza że są one uniwersalne i sprawdzą się podczas każdego biwaku. Uwagę warto jednak zwrócić również na rodzaj biwakowania.

Jeżeli jest to biwakowanie bądź kemping w jednym miejscu, a turyści wybierają się samochodem, mogą postawić na lampę akumulatorową, którą można ładować z gniazdka zapalniczki lub korzystając z innego źródła prądu. Jeżeli ktoś na biwak wybiera się jednak sporadycznie i szuka na tym polu jakiejś oszczędności, mogą to być akumulatorowe lampy warsztatowe.

Nieco inaczej wygląda to wówczas, kiedy jest to trekking połączony z biwakowaniem. W takiej sytuacji najbezpieczniej postawić na lampę turystyczną na baterię. Nie potrzebuje ona stałego źródła prądu i będzie właściwa, jeżeli turysta zamierza oddalać się od miejsca, gdzie rozbił namiot. Oczywiście warto mieć przy sobie wówczas zapasowy zestaw baterii.

Ciekawym rozwiązaniem są również solarne lampy turystyczne ładowane promieniami słońca. To ekologiczny rodzaj zasilania, który będzie właściwy dla turystów przebywających w jednym miejscu i miłośników trekkingu. Wówczas lampę można przyczepić do plecaka i ładować ją podczas wędrówki.

Jeżeli to biwak w miejscu prawdziwej dziczy, jedynym rozsądnym wyborem będą lampy na baterie lub lampy gazowe. Oczywiście te drugie nie są szczególnie popularne, co wynika z faktu, że to produkty mało poręczne, gdyż konieczny jest pojemnik z gazem.

Jaka powinna być dobra lampa dla turysty?

Lampy czy latarki mają cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru. Na pewno kluczowy jest czas ich pracy. Oczywiście im dłużej lampa potrafi służyć użytkownikowi bez potrzeby jej ładowania, tym lepiej. Rzecz jasna liczy się także jej moc, bo inna lampa będzie właściwa do oświetlenia namiotu aniżeli przestrzeni na zewnątrz.

Uwagę trzeba również zwrócić na rodzaj zamontowania. Najlepsze są lampy umożliwiające różne zamocowanie, np. dające się zawiesić lub być postawione na nóżkach. Oczywiście, jako że to biwak, nie można nie zwrócić uwagi na ich wytrzymałość. Na biwaku nie sprawdzą się lampy, które nie mają klasy wodoszczelności IPX4. Wówczas są one odporne nawet na intensywny deszcz.

W końcu liczy się też rozmiar. Ważne, aby była to lampa zapewniająca dobry stosunek świecenia do wielkości. Obecnie to coraz mniejszy problem, gdyż postęp technologii sprawił, że wiele lamp mieści się w dłoni, a pozwala oświetlać obszar nawet rzędu 10 metrów.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa