Majówka – polska tradycja spędzania czasu

[REKLAMA]

Szczególnie dla młodych ludzi wydaje się, że czas majowego odpoczynku przy grillu przywędrował do nas wraz z zachodnimi nowościami. Ale to nie jest prawda, i warto zaznaczyć że polskie majówki cieszyły się popularnością, już w czasach Polski Sarmackiej. Szczególnie ulubionym typem rozrywki były majówki w okresie międzywojennym, gdy całe rodziny wyjeżdżały na wypoczynek w niedzielne ciepłe dni. Towarzyszył tym wyjazdom lekki posiłek, rozłożony na kocu w cieniu zielonych i rozkwitających drzew.

Trochę folkloru i tradycji

Dla starszego pokolenia majówki to nabożeństwa odprawiane przy przydrożnych kapliczkach ze śpiewem i modlitwami. W tym okresie kiedy wszystko bucha i eksploduje życiem, nie trudno o soczyste kwietne bukiety, które w folklorze były zawieszane na tych kapliczkach, przy wejściach do domu, oraz używane do przygotowania „maja” przez kawalerów dla wybranek serca. Dziewczyna u której przed domem pojawiał się taki „maj” organizowała wspólny poczęstunek wraz z kapelą i tańcami. Letnie, długie i ciepłe dni spędzano na zabawie i spotkaniach, nie tylko rodzinnych, ale także towarzyskich. Tradycja ta, do dzisiaj przewija się we wspólnych spotkaniach i grillowaniu w ogrodzie czy na działce. Forma ta sama tylko w innym wykonaniu i  z innymi akcesoriami.

Współczesna majówka

Dla wielu, te ciepłe weekendy, są zachętą do spędzenia czasu aktywnie i na sportowo. Dlatego wybierają różnorakie formy wyjazdów i wycieczek w plener. Po aktywnie spędzonym dniu w długie majowe wieczory można zorganizować grilla na którym można w sposób łatwy i nieskomplikowany przygotować ciepłą kolację w połączeniu z nowalijakimi które już zaczynają się pojawiać w tym okresie.

Natomiast dla ludzi którzy lubią nieaktywny wypoczynek połączony z dobrym jedzeniem i przy wspólnym stole wraz z najbliższymi i przyjaciółmi, ta forma majowego odpoczynku jest idealna. Wspólny grill w plenerze, na działce, lub na przydomowym ogrodzie to frajda, nie tylko dla miłośników potraw z grilla, ale także dla najmłodszych członków rodziny. Połączenie bezpiecznego miejsca do zabaw dla dzieci , wraz z komfortem spędzenia czasu na świeżym powietrzu to idealna forma spędzania wolnego czasu potoczne zwanego majówkami. Współczesne majówki to coś więcej niż posiłek, to cała oprawa i celebracja wolnego czasu okraszona dobrą kiełbasą, karkówką czy szaszłykiem.

Przy stole, przy grillu, przy rozmowie….

Maj to fenomenalny miesiąc do świętowania, grillowania i wspólnego biesiadowania przy stole. A świętować można na świeżym powietrzu w zaciszu domowego ogrodu, oraz w cieniu budzącej się do życia przyrody. Grillowanie staje się naszą narodową tradycją, grillujemy wszędzie i wszystko, od karkówki do warzyw, a nawet chleba. Bogactwo dań które możemy przygotować na grillu zaspokoi nawet najwybredniejsze gusta kulinarne. Ogrom przypraw i ziół które można użyć do przygotowania dań z grilla nadadzą niesamowitego tym daniom smaku i aromatu, zachęcą do skosztowania i długich rozmów przy stole z przyjaciółmi i znajomymi.

Komfortowe wyposażenie w postaci gazowych grillów łatwych w obsłudze, wraz z wygodnymi krzesłami czy leżakami zachęcają do leniwego i spokojnego wypoczynku. Jak Polska długa i szeroka w majowe letnie popołudnia widok grillujących rodzin z gronem znajomych, na stałe wpisał się w krajobraz Polski. Kto jest posiadaczem ogrodu lub działki poza miastem organizuje wspólne grillowanie i spotkania rodzinne. Praktyczne rozwiązania takie jak altanki czy parasole zabezpieczają nas przed kaprysami aury i gwarantują udane popołudnie na łonie natury nawet w dzień z deszczem.

Autor:
Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym
Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa