Jak uzyskać patent żeglarza jachtowego

[REKLAMA]

Po liberalizacji nieco archaicznych przepisów dotyczących uprawnień do prowadzenia jachtów żaglowych, aby zdobyć patent żeglarza jachtowego, wymagane jest pozytywne zaliczenia egzaminu obejmującego część teoretyczną obejmującą podstawowe wiadomości z zakresu locji, meteorologi, ratownictwa, budowy jachtów i teorii żeglowania oraz praktyczną, weryfikującą umiejętności prowadzenia jachtu. Wymagane jest, aby kandydat miał ukończone 14 lat. Warto zauważyć, że prowadzenie jachtów żaglowych o długości kadłuba do 7,5 metra nie wymaga posiadania żadnych uprawnień.

To samo dotyczy jednostek napędzanych silnikiem o mocy do 10 kW. W praktyce jednak okazuje się, że, mimo iż patent nie jest konieczny do kierowania większością żaglówek na śródlądziu, w szanujących się wypożyczalniach, bez tego dokumentu nie wypożyczymy nawet Omegi, o jachcie kabinowym nie wspominając. Znacznie rozszerzone uprawnienia posiada osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego.

Ten dokument pozwala na prowadzenie po wodach śródlądowych i w pasie przybrzeżnym morza (2 mile morskie w porze dziennej) jachtów żaglowych bez ograniczeń, a na morskich wodach wewnętrznych jednostek o długości do 12 metrów. Jeżeli więc zależy nam na pływaniu na większych łodziach lub w po morzu ( w ograniczonym zakresie), nie pozostaje nam nic innego, jak uzyskać patent żeglarza jachtowego.

Patent krok po kroku

Wbrew pozorom zdobycie uprawnień żeglarza jachtowego nie jest skomplikowane. Najpopularniejszą drogą jest odbycie zorganizowanego szkolenia. W klubach żeglarskich co roku odbywają się kursy obejmujące wykłady oraz zajęcia na wodzie, czyli wszystko to, czym będziemy się musieli wykazać podczas egzaminu.

Kurs z reguły trwa dwa tygodnie, choć spotyka się również  bardziej intensywne trwające zaledwie tydzień. Inną bardzo fajną i często wybieranym sposobem zdobycia patentu są organizowane (zwykle w okresie letnim, na akwenach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich) rejsy szkoleniowe – https://www.blekitnypiotrus.pl/oferta/details,1,3,7,rejsy-szkoleniowe-na-patent-zeglarza-jachtowego-na-mazurach-14-dni.html. W trakcie ich trwania nabywamy niezbędne umiejętności praktyczne, a całość połączona jest ze wspaniałą formą wakacyjnego wypoczynku.

Koszty kursów na patent żeglarza jachtowego są zróżnicowane, ale z reguły mieszczą się w przedziale od 850 do 1200 złotych. Do tego doliczyć musimy obowiązkową opłatę egzaminacyjną 250 złotych oraz wydanie patentu 50 złotych.

Patent żeglarza bez kursu

Osoby, które z różnych względów nie mogą uczestniczyć w zorganizowanym szkoleniu, a zastanawiają się jak uzyskać patent żeglarza jachtowego, również mają otwartą drogę. Ustawodawca, od 2013 roku, nie wymaga od kandydata ukończenia żadnych specjalistycznych kursów przed przystąpieniem do egzaminu.

W praktyce oznacza to, że jeżeli sami opanujemy wymaganą wiedzę z zakresu teorii a prowadzenia jachtu i manewrowania nim nauczymy się dzięki pomocy doświadczonego kolegi, rodzica czy innej osoby, bez problemu możemy zapisać się na egzamin. Oczywiście przed zgłoszeniem akcesu warto zapoznać się z obowiązującymi aktualnie wymaganiami na dany stopień żeglarski, abyśmy w trakcie praktyk na wodzie mogli solidnie je wytrenować.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa