Znaczenie atlasów samochodowych w erze nawigacji GPS

[REKLAMA]

W dwudziestym pierwszym wieku nowoczesne technologie odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennym życiu. Jednym z przykładów takiego działania jest nawigacja GPS (ang. Global Positioning System). Na przestrzeni ostatnich kilku-kilkunastu stała się nieodłącznym elementem naszych podróży samochodem.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że pomimo ogromnego postępu, jaki przyniosła nawigacja satelitarna, nie wolno zapominać o tym, że ważne są również tradycyjne, tzn. papierowe atlasy samochodowe.

Atlasy samochodowe, które zawierają mapy drogowe, przez dziesięciolecia stanowiły cenne wsparcie podczas podróży służbowych czy prywatnych. Zanim jeszcze systemy GPS zdobyły popularność, kierowcy opierali się na papierowych mapach, aby móc w ten sposób zaplanować trasę i poruszać się po nieuczęszczanych wcześniej rejonach.

GPS wyparł klasyczny atlas samochodowy?

Wraz z nadejściem nawigacji GPS wiele osób zaczęło twierdzić, że atlasy samochodowe są już przestarzałe, żeby nie powiedzieć: zbyteczne. Czy warto marnować czas na mozolne przeszukiwanie mapy, jeśli można z wykorzystaniem technologii GPS otrzymać precyzyjne informacje… a do tego podane w przystępnej formie?

Dlaczego warto wciąż mieć atlas samochodowy?

Praktyka pokazuje, że cyfrowa nawigacja satelitarna uprościła poruszanie się po drogach. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że atlasy samochodowe odeszły już do lamusa? Niekoniecznie; ba, wręcz przeciwnie – uważamy, że wciąż jest to cenne wsparcie podczas podróży.

Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze, że atlasy samochodowe są niezawodne w sytuacji, gdy urządzenie do nawigacji GPS przestanie działać. Może okazać się to szczególnie przydatne w takich miejscach jak na przykład:

  • tereny górskie,
  • lasy

czy jakiekolwiek inne miejsca, w których sygnał satelitarny jest zakłócony. W tych trudnych chwilach może być to cenne wsparcie.

Rzecz jasna, nie bez znaczenia jest również aspekt emocjonalny. Z punktu widzenia wielu ludzi, szczególnie tych, którzy są zapalonymi podróżnikami już od wielu lat, atlasy samochodowe stanowią symbol podróży i przygody. Łatwo możemy sobie wyobrazić sytuację, że kiedy przeglądamy mapy, możemy snuć marzenia o dalekich podróżach…

Podsumowanie

Umiejętność korzystania z atlasu samochodowego może być bezcenna w momencie, gdy dojdzie do awarii GPS. Choć młodsze pokolenia, wychowane w erze nawigacji GPS, mogą nie dostrzegać, jak bardzo przydatne jest to narzędzie, umiejętność ta może się okazać niezwykle użyteczna w kryzysowych sytuacjach. Ciekawe rozwiązania w tej kwestii można znaleźć na sklep.polskaniezwykla.pl.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa