W co należy się zaopatrzyć decydując się na rejs po Mazurach?

[REKLAMA]

Mazury to dla wielu osób jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Wielu turystów uwielbia tam wracać, nie wyobraża sobie letniego wypoczynku bez chociaż kilku dni spędzonych w wielkiej krainie jezior. Kto choć raz wybrał się w rejs po mazurskich jeziorach, o tym co przeżył, z chęcią opowiada znajomym. Często opowieści te są tak barwne, że słuchacz sam pragnie przeżyć taką samą przygodę.

Rejs od podstaw

Szykując się do rejsu warto zadbać o odpowiednie ubranie. Pogoda na Mazurach parafii bardzo szybko się zmieniać i tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie się działo za kilka godzin. Wypływając w rejs zawsze trzeba mieć ze sobą sztormiak oraz ciepłą odzież. Nawet latem nie należy bać się zabrać ciepłej czapki. Wyprawa przecież może zakończyć się po zmroku, a noce na wodą są chłodne. Warto zabrać buty na zmianę, przydarzą się np. po deszczu.

Oczywiście, raczej nie zdarza się, żeby wypływać, gdy jest pochmurno, dlatego  podczas wyprawy przydadzą się słoneczne okulary.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Jak już zostało to wspomniane rejs może zakończyć się po zmroku, dlatego nie należy wyruszać bez latarki. Powinna ona być solidna, najlepiej wodoodporna, świecąca jasnym, silnym światłem. Przed wyjściem z bazy nie zaszkodzi zaopatrzyć się w dodatkowy komplet baterii.

Choć obecnie przyzwyczajeni jesteśmy do korzystania z urządzeń wskazujących drogę wgranych w nasze telefony komórkowe, wypływając w rejs niezbędna jest dobra mapa. Powinna ona być dokładna, w skali 1:100.000 lub 1:50.000 z zaznaczonymi głębokościami jezior (batymetria) oraz niebezpiecznymi miejscami na szlaku (np. kamienie). Wskazywać powinna strefy ciszy, czyli miejsca, w których zakazane jest pływanie z użyciem silnika oraz rezerwaty ścisłe – zakaz dobijania do brzegu oraz wstępu. Na Mazurach dotyczy to większość wysp.

Kolejny ważny element naszego wyposażenia do nóż żeglarski (albo scyzoryk). Powinien on być wykonany ze stali nierdzewnej na lince. Każdy doświadczony żeglarz wie, że dobry, żeglarski nóż powinien mieć ostre, twarde i najlepiej zaokrąglone ostrze. Przyda to się do cięcia lin w krytycznych sytuacjach. Nóż wyposażony powinien być w ucho z przymocowaną krótką linką, by nie zgubił się podczas pracy na pokładzie. Posiadać także powinien marszpikiel lub w jakikolwiek  szpikulec.

Jachty, które wypożyczamy z zasady są wyposażone w skrzynkę bosmańską (narzędziową). Jednak zawsze może zdarzyć się inaczej, dlatego należy sprawdzić czy taka jest skrzynka jest na wyposażeniu, i oczywiście, czy jest skompletowana. W razie czego nie zaszkodzi włożyć do niej najważniejsze rzeczy.

W skrzynce bosmańskiej powinny znajdować się podstawowe narzędzia, takie jak: kombinerki, śrubokręt, brzeszczot lub piłka do metalu. Dobrze, żeby były się w niej również: szekle, śruby, zawleczki, krawaty (krótkie linki), zapalniczka, taśma klejąca (najlepiej zbrojona) oraz taśma izolacyjna.

Wspomnienia z wyprawy

Wypływając w rejs każdy turysta ma nadzieję, że przeżyje niezapomnianą przygodę. Ale ważne jest także to, czym po powrocie pochwalimy się znajomy. Wybierając się w rejs nikt nie zapomina o zabraniu aparatu fotograficznego.

Warto także pamiętać o wodoodpornym etui, bo pamiętajmy, że woda nigdy nie jest bezpieczna dla takiego sprzętu. Wypływając w rejs nie warto zabierać drogich lustrzanek. Najlepiej zaopatrzyć się w tańszy aparat, którego uszkodzenie, a w ostateczności nawet utrata, nie będzie dla nas wielką stratą.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa