Wakacje cały rok – czy opłaca się budować domy letniskowe?

[REKLAMA]

Własny kawałek świata – przeznaczony do odpoczynku od zgiełku miast i codzienności jest marzeniem wielu podróżników, których wyprawy ograniczają koszty i czas. Nie każdy też lubi i może spędzać czas na namiotowych biwakach pod gołym niebem. By wyruszyć na koniec świata musimy dysponować, co najmniej kilkunastodniowym urlopem. Częstsze, weekendowe wypady ograniczają się zazwyczaj do najbliższego lasu czy lokalnej atrakcji. Jednak odpoczynek na łonie natury bywa kłopotliwy, szczególnie, gdy czas wolny spędzamy z dziećmi. Maluchy maja swoje wymagania i całkowita izolacja połączona z pozbawionym wygód i podstawowych mediów namiotem może okazać się marnym wypoczynkiem okupionym niezadowoleniem i ciągłymi zmaganiami z przeciwnościami. Alternatywą dla miłośników natury, zmęczonych całotygodniową pracą jest dom letniskowy.

Letnia rezydencja czy wiejsko i sielsko?

Rzadko kto chce wydać na letnie lokum więcej niż 100–150 tys. złotych, a w takim budżecie trudno się zmieścić z budową zwykłego domu. Jeśli już myślimy o „letniej rezydencji” zakładamy znacznie wyższe budżety. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku siedlisk i wiejskich domów. Nawet, jeśli da nam się kupić taką nieruchomość po bardzo okazyjnej cenie, jej remont i przystosowanie do współczesnych standardów może podwoić kwotę. Dom letniskowy, jako budowla niewielka i wykonana w prostej technologii jest znacznie tańszy, a jego utrzymanie nie wymaga tak dużych nakładów jak w przypadku starych domów.

Oferta gotowych projektów

W poszukiwaniu domku letniskowego warto zapoznać się z oferta projektów gotowych – wśród nich znajdziemy rozwiązania o różnej powierzchni, technologii wykonania czy stylu. Niektóre z domków letniskowych mogą z powodzeniem konkurować np. z projektami domów parterowych i być okazjonalnie wykorzystywane, jako lokum całoroczne. Warto też wspomnieć, że budynki do 35m2 powierzchni zabudowy nie wymagają pozwolenia na budowę. Obiekt taki wymaga jedynie zgłoszenia, które wiąże się z wypełnieniem prostego wniosku. Dzięki ograniczeniu formalności łatwiej i szybciej postawimy domek letniskowy. Firmy specjalizujące się w takich realizacjach budują domy w przeciągu kilku tygodni, w ekstremalnych przypadkach czas ten może wynosić tylko kilka dni.

Inwestycja z możliwością zwrotu nakładów

Dom letniskowy może też być inwestycją, pozwalająca na podreperowanie wakacyjnego budżetu. Coraz popularniejsze staje się wynajmowanie domków nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno sam koszt inwestycji jak i jej późniejsze utrzymanie może się znacznie zmniejszyć. Jeśli nasz domek znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji koszt jego budowy może się zwrócić nawet po 3-4 całorocznych sezonach. Poza własnym miejscem do wypoczynku dysponujemy też niewielka bazą noclegową dla znajomych przyjaciół lub właśnie gości komercyjnych. Coraz większość grupą podróżników są właściciele psów, którzy wraz ze swoimi pupilami często mają problem ze znalezieniem bazy noclegowej. Jeśli skierujemy swoja ofertę do tej specyficznej grupy możemy spodziewać się darmowej reklamy pocztą pantoflową i rezerwacji terminów noclegów na kilka miesięcy w przód.

Wnętrze wnętrzu nierówne

Wyposażenie domku letniskowego jest zależne od zasobności portfela i gustu. Ważne natomiast jest podjęcie decyzji czy budynek będzie ogrzewany i jak. Bezsprzecznie najpopularniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie kominkowe, które służy głównie do dogrzewania w jesienne wieczory i utrzymania sielskiego klimatu. Jeśli planujemy korzystać z domku w czasie siarczystych zim kominek warto zaopatrzyć w płaszcz wodny. Jeśli domek będziemy wynajmować idealnym pomysłem są przesuwne „ściany”, wydzielające osobne, małe sypialnie. Jeśli chodzi o samo wyposażenie wnętrz popularne są dwie drogi:

– maksymalne ograniczanie kosztów, z założeniem, że co sezon lub dwa będziemy wymieniać najbardziej zniszczone meble,

– ekskluzywnie, by nasza oferta trafiła do bardzo konkretnej grupy odbiorców a i nam zapewniła odpoczynek w standardzie, jaki lubimy.

Dom letniskowy to rozwiązanie dające wiele możliwości, przy stosunkowo niewielkich kosztach można cieszyć sire spokojnym wypoczynkiem a przy okazji podreperować domowy budżet.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa