Lista rzeczy na wakacje, czyli co warto mieć zawsze przy sobie

[REKLAMA]

Niezależnie od pory roku wyjeżdżamy na dłuższy bądź krótszy urlop. Przedtem jednak musimy podołać wyzwaniu, jakim jest spakowanie walizki. Bez względu na to, czy jedziemy na wakacje sami, czy też całą rodziną, pewne rzeczy musimy obowiązkowo posiadać w swoim bagażu. Podpowiadamy, co warto mieć zawsze przy sobie na wakacjach.

Lista rzeczy na wakacje – niezbędne leki

Podczas urlopu lepiej nie eksperymentować z lekami, o czym doskonale wiedzą osoby, którym zdarzyło się zachorować w czasie wakacji. Z tego też powodu zawsze należy mieć przy sobie lekarstwa, które przyjmujemy na co dzień (przy chorobach przewlekłych) i takie, które zapewnią nam doraźną pomoc przy lżejszych schorzeniach. Do walizki warto więc spakować:

 • leki przeciwbólowe,
 • leki przeciwgorączkowe – często łączone są z substancjami przeciwbólowymi,
 • leki na niestrawność i biegunkę,
 • preparaty antyhistaminowe w przypadku wystąpienia wysypki bądź innych objawów uczulenia.

Wyjeżdżając za granicę warto również zapoznać się z listą leków, które można przywozić do danego kraju. Mowa tu głównie o silnych lekach psychotropowych bądź opartych na substancjach, które nie we wszystkich krajach są uważane za legalne.

Lista rzeczy kosmetycznych na wakacje

Dobór kosmetyków na wakacje nie może być przypadkowy. Tutaj również nie wybieramy nowości, które mogą nas uczulić, a sprawdzone kosmetyki. Poza tymi, które używamy na co dzień, takimi jak żel pod prysznic czy pasta do zębów, konieczne jest zabranie także kosmetyków z filtrami UV bądź chroniącymi przed zimnem. Wszystko zależy bowiem od pory roku i miejsca, w które jedziemy. Latem wybieramy:

 • kremy do opalania – z filtrem UV minimum 20, dla dzieci minimum 30,
 • balsamy po opalaniu,
 • środki na poparzenia słoneczne,
 • kosmetyki do włosów zapobiegające ich wysuszeniu na słońcu.

Zimą zaś w naszej walizce muszą znaleźć się:

 • kremy na mróz – z jak najmniejszą bądź zerową zawartością wody,
 • środki na odmrożenia,
 • maści rozgrzewające.

Latem dobrze jest mieć przy sobie środki przeciwko komarom bądź na ukąszenia różnych owadów. 

Lista rzeczy na wakacje – dokumenty

Bez względu na to, czy spędzamy wakacje w kraju czy za granicą, zawsze należy mieć przy sobie niezbędne dokumenty. Nie możemy zapomnieć przede wszystkim takich dokumentów, dzięki którym będzie możliwa identyfikacja naszej tożsamości. Dowód osobisty czy paszport bezwzględnie musi znaleźć się w naszym bagażu i to najlepiej podręcznym. Konieczne jest również zabranie ze sobą karty ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki której możliwe będzie darmowe leczenie nagłych przypadków zachorowań za granicą. Kartę EKUZ można wyrobić w swoim oddziale NFZ od ręki. Uprawnia ona do korzystania z pomocy medycznej bez konieczności wnoszenia opłat. W przypadku braku karty sami będziemy musieli zapłacić za ewentualne leczenie, a pieniądze mogą okazać się nie do odzyskania od NFZ. Jeżeli decydujemy się wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne na czas podróży (większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje takowe), również musimy posiadać przy sobie potwierdzenie. W niektórych przypadkach możliwe będzie darmowe leczenie, w innych sami będziemy musieli pokryć jego koszty, jednak odzyskamy pieniądze po powrocie do kraju. Wśród dokumentów, które należy mieć przy sobie, znajduje się również potwierdzenie rezerwacji miejsca w hotelu czy dokumenty dotyczące samochodu, gdy w podróż udajemy się własnym środkiem transportu.

Wyprawka wakacyjna zawiera bardzo wiele elementów, jednak bez dodatkowej pary ubrań z pewnością sobie poradzimy, a bez ważnych dokumentów może być nam bardzo trudno. Są bowiem rzeczy, których nie wolno zapomnieć, nawet gdy udajemy się na wypoczynek w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Należą do nich leki, dokumenty i kosmetyki ochronne.

Zobacz również: https://travel-time.pl/co-zabrac-ze-soba-na-wakacje/

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa