Jak się zregenerować po ciężkim treningu?

[REKLAMA]

Każdy, kto uprawia jakiś sport, zna to nieprzyjemne uczucie przetrenowania. Ból mięśni, niechęć do aktywności, ciągłe zmęczenie – to tylko niektóre z objawów przetrenowania. Nie należy do niego dopuszczać, gdyż nie jest to zdrowe dla ludzkiego organizmu. Właśnie dlatego tak ważna jest regeneracja.

Odpoczynek odpoczynkowi nierówny

Każdy człowiek najlepiej zna swój własny organizm i sam doskonale wie, co pozwala mu się zrelaksować, co dobrze na niego działa, a co źle. Tak właśnie jest w przypadku regeneracji po treningu – dla jednych idealnym rozwiązaniem jest sen, inni potrzebują suplementacji, a jeszcze inni wizyty u masażysty. Wypróbuj kilka sposobów i sam przekonaj się, jaka forma odpoczynku jest dla Ciebie najlepsza. Oto najpopularniejsze sposoby na regenerację według sportowców.

jak-sie-zregenerowac-po-treningu

Sen

Podczas snu w naszym organizmie zachodzi wiele procesów. Regeneracja bez porządnego snu jest właściwie niemożliwa. Zaleca się, aby dorosła osoba spała około 8 godzin na dobę – 6 to niezbędne minimum. Nie bagatelizuj tego! W przeciwnym razie bardzo szybko odczujesz skutki nieprzespanych nocy. Po ciężkim treningu porządnie się wyśpij, zamiast pić kolejną kawę. Twój organizm Ci za to podziękuje i odwdzięczy się jeszcze lepszymi wynikami na kolejnych treningach!

Wizyta u masażysty

Masaż wykonany przez profesjonalistę potrafi zdziałać cuda na obolałe mięśnie. Poza ulgą dla zmęczonych treningiem mięśni zyskasz czas na całkowity relaks – możesz po prostu poleżeć i pomyśleć o przyjemnych rzeczach, zamiast o codziennych zmartwieniach, lub nawet uciąć sobie drzemkę. Za taką przyjemność trzeba zapłacić, stawki różnią się w zależności od długości trwania zabiegu oraz czy masowane ma być całe ciało, czy któraś część. Jeśli jednak czujesz ból mięśnia od dłuższego czasu, wizyta u masażysty może nie wystarczyć. Udaj się do fizjoterapeuty lub lekarza, który stwierdzi, czy nie doznałeś urazu.

Kojące działanie wody

Wiele osób bardzo lubi relaksować się na basenie. Jeśli jednak jesteś bardzo zmęczony po wysiłku fizycznym, zrezygnuj z pływania długich dystansów na basenie. Wybierz raczej relaks w jacuzzi lub w saunie – ciepła woda doskonale odpręża i rozluźnia, dodatkowo jacuzzi gwarantuje przyjemny masaż. Sauna również pozwala na relaks i ma dobroczynne działanie na nasz organizm.

Nie wierz w mity

Nie wierz ludziom, którzy twierdzą, że najlepszym sposobem na regenerację jest wypicie alkoholu. W rzeczywistości jest kompletnie odwrotnie:Alkohol nie przyczynia się do regeneracji, wręcz przeciwnie: organizm musi wykonać wiele pracy, aby pozbyć się alkoholu, który w nadmiarze szkodzi – mówi autor portalu http://kalibracjaalkomatowkrakow.blogspot.com/. Jeśli chcesz się naprawdę porządnie zrelaksować i zregenerować po ciężkim treningu, wybierz inny sposób, który będzie znacznie zdrowszy dla Twojego organizmu i pozwoli osiągać coraz to lepsze wyniki w sporcie.

 

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa