Wakacje w Górach Świętokrzyskich – najpopularniejsze atrakcje

[REKLAMA]

Góry Świętokrzyskie stanowią jeden z najciekawszych punktów aktywnego wypoczynku na mapie całej Polski. Bez względu na to, czy w góry świętokrzyskie przyjeżdżamy na weekend w celu naładowania baterii czy na dwa tygodnie, możemy być pewni tego, że czas ten zostanie spędzony bardzo ciekawie a atrakcji zostanie nam spokojnie na kolejne wizyty.

Położenie Gór Świętokrzyskich, a także łatwość szlaków sprawia, iż jest to doskonałe miejsce na wycieczki z dziećmi, które dotychczas nie miały doświadczenia w górskich wędrówkach. Poniżej przedstawione są najważniejsze atrakcje Gór Świętokrzyskich, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów.

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to krasowa jaskinia, która położona jest w Górach Świętokrzyskich w niedalekiej odległości od Chęcin i Kielc. Ta jedna z najciekawszych jaskiń w całej Polsce stanowi nie lada atrakcję, czego dowodem jest wiele tysięcy turystów zwiedzających ją każdego roku. Jaskinia jest bardzo przystępna, dlatego stanowi świetną przygodę dla młodszych wędrowników. Do odwiedzenia jej nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, jednak, jak w przypadku innych jaskiń, temperatura jest znacznie niższa, dlatego warto się grubo ubrać. Dopełnieniem Jaskini Raj będzie Centrum Neandertalczyka, które opowiada nam historię ludzi pierwotnych w oparciu o bardzo ciekawe i wciągające prezentacje multimedialne.

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy to prawdziwa mekka dla tych wszystkich, którzy pragną być bliżej natury. W cenie 7 złotych mamy możliwość zobaczenia całej fauny i flory Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Z łatwością możemy dojrzeć tam dzikie sarny bądź jelenie, a jeśli wybierzemy się na obserwację ptaków, wczesnym porankiem będziemy mieli okazji podziwiać prawdziwe tłumy przeróżnych gatunków tych zwierząt. Wędrówka po Świętokrzyskim Parku Narodowym stanowi bardzo aktywną, a jednocześnie niewymagającą atrakcję dla całych rodzin. 

Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Słynna Łysica stanowi najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich i mierząc zaledwie 612 metrów n.p.m, jest zaliczana do jednego ze szczytów Korony Gór Polskich. Dotarcie na szczyt jest przyjemne i wymaga od turystów przejścia około 2.5 kilometra czerwonym szlakiem. Szczyt Łysicy od miejsca rozpoczęcia szlaku jest oddalony około 45 minut spokojnego spaceru, jest to więc doskonały pretekst, by rozpocząć ambitną przygodę zdobywania Korony Gór Polski.

Zgodnie z legendami to właśnie na szczycie Łysicy były odprawiane sabaty czarownic, co stanowi dodatkową atrakcję dla wszystkich odwiedzających to miejsce. Ze szczytu Łysicy możemy dostać się z powrotem do miejsca powrotu, czyli miasteczka Świętej Katarzyny lub możemy kontynuować naszą wędrówkę do oddalonego o 2.5 godziny drogi Kakonina, lub jeszcze dalej do Łysej Góry.

Klasztor Święty Krzyż

Klasztor Święty Krzyż to miejsce, od którego nazwę wzięło całe województwo wraz z górami. To właśnie w klasztorze benedyktyńskim znajdują się cenne relikwie z krzyża Jezusa., a sam klasztor stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych ośrodków religijnych w Polsce.

Klasztor oferuje zwiedzanie samego budynku wraz z fascynującymi kryptami, gdzie pochowani zostali świętokrzyscy benedyktyni. Jedną z najczęściej wspominanych atrakcji w klasztorze jest możliwość zwiedzenia karceru, czyli więzienia, które w przeszłości było wykorzystywane zarówno przez Rosjan, jak i Niemców. Gdy zwiedzimy już ponure podziemia klasztoru, warto wybrać się na wieżę widokową, z którego rozpościera się doskonały widok na całe Góry Świętokrzyskie.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny Hotel Bristol ze strefą SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa