5 ulubionych miejsc w Holandii

[REKLAMA]

W dzisiejszym wpisie chciałem Wam zaprezentować nasze ulubione miejsca które co jakiś czas w Holandii odwiedzamy. Co prawda mieszkamy w kraju wiatraków i tulipanów, więc mamy blisko, ale są to miejsca warte odwiedzenia będąc na kilkudniowej wycieczce w Niderlandach. 

Zatem przedstawiam Wam 5 miejsc które warto odwiedzić będąc w Holandii.

1. Keukenhof

Aby nie zaczynać od tak oczywistego miejsca jak Amsterdam, bo ciężko nie wspomnieć o stolicy wymieniając najciekawsze miejsca w Holandii, to zacznę od ogrodów Keukenhof.

W ogrodach tych znajdziecie największe połacie kwiatów jakie miałem okazje oglądać. Około 7 milionów kwiatów posadzonych ręcznie. Są układane w różne wzory i motywy. Motyw przewodni zmienia się każdego roku, więc co roku zobaczycie inne aranżacje i wzory ułożone z kolorowych kwitnących kwiatów.

Keukenhof, swoją nazwę zawdzięcza temu, że holenderska księżka Jakoba ponoć właśnie tam zbierała zioła do zamkowej kuchni, stąd nazwa Keukenhof co znaczy ogród kuchenny.

W tym miejscu znajdziecie nie tylko kwiaty, ale też zwierzęta takie miniaturowe świnki w zagrodach, czy kozy które biegają między ludźmi w większych ogrodzonych placach. Trafiliśmy tam też na klatki z papugami.

Na terenie tego największego na świecie parku kwiatowego można też wykupić rejs po kanałach przecinających pola kolorowych kwiatów. Na miejscu jak na Holandię przystało, nie zabraknie też wiatraka na który można wejść i podziwiać to miejsce z nieco wyższego pułapu. Kiedy my byliśmy na miejscu, to wiatrak działał i można było wejść również do środka, aby zobaczyć jak działa jego mechanizm.

Keukenhof to także hala z wystawami kwiatów. Zobaczycie tam całą masę różnych gatunków roślin. Przeważają chyba tulipany, bo to w końcu Holandia.  Nie miałem pojęcia, że jest aż tyle gatunków tulipanów.

Jeśli chcielibyście zobaczyć więcej na temat ogrodów Keukenhof to zapraszam na odcinek z tego miejsca na moim kanale YouTube:

2. Kinderdijk

Drugie miejsce które znajduje się na naszej liście, to Kinderdijk. To miejsce znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest zazwyczaj oblegane przez masy turystów z całego świata.

Znajdziecie tam największe skupisko zabytkowych wiatraków w Holandii. Wiatraki były używane do osuszania terenu, zanim wynaleziono pompy spalinowe czy elektryczne. Nawet nie wiedziałem, że już tak dawno Holandia prowadziła tego typu gospodarkę wodną. 

To miejsce można odwiedzić bez konieczności kupowania biletu. Płatny wstęp jest tylko jeśli chcecie wejść do środka do muzeów które znajdują się wewnątrz niektórych wiatraków. Kupując taki bilet wstępu dostaniecie też wejściówkę na film o historii tego miejsca.

Z tego filmu można się dowiedzieć co by się stało, gdyby Holandia zaprzestała gospodarki wodnej na choćby 3 miesiące. Ponoć po zaprzestaniu wypompowywania wody na 3 miesiące, 40% powierzchni kraju znalazło by się pod wodą.

Kinderdijk zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Do tej pory zachowało się tam 19 wiatraków.

Więcej na temat tego miejsca znajdziecie w filmie z naszej wycieczki do Kinderdijk:

3. Amsterdam

Oczywiście na tej liście nie mogło zabraknąć Amsterdamu. To popularne turystyczne miasto to stolica konstytucyjna Holandii, bo Niderlandy mają jeszcze stolicę administracyjną, gdzie znajduje się siedziba parlamentu holenderskiego czy rodziny królewskiej, a jest nią Haga.

To co wielu z Was pewnie się kojarzy z Amsterdamem, to kanały. Będąc w stolicy Holandii nie da się ich nie zauważyć. Są praktycznie wszędzie. Jest ich razem ponad 160 a łączna ich długość przekracza 100 kilometrów.

Warto kupić bilet i przepłynąć się kanałami miasta. Na miejscu znajdziecie zarówno duże łodzie turystyczne a także małe łódeczki którymi można zorganizować sobie bardziej kameralną wycieczkę.

To miasto oferuje naprawdę dużo atrakcji. Można odwiedzić na przykład muzeum Van Gogha czy Rembranta. W nich znajdziecie wiele znanych dzieł sztuki o których z pewnością wcześniej słyszeliście.

Amsterdam posiada także jedną z wystaw figur woskowych Madame Tussauds. Obecnie znajduje się 25 takich wystaw na całym świecie. Zobaczycie w nich figury woskowe do złudzenia przypominające prawdziwe postaci ze świata filmu, muzyki czy polityki.

Będąc w stolicy Holandii nie da się nie zauważyć koffieshopów. Znajdują się tam popularne tego tupy bary, takie jak na przykład The Bulldog czy Green House. Jest ich o wiele więcej, ale ja po prostu jakoś kojarzę głównie te dwa.

W tych koffieshopach wcześniej były widywane sławne osoby takie jak na przykład Eminem, Rihanna czy Mike Tyson. 

Na moim blogu podróżniczym https://podrozniczy.blog znajdziecie wiele wpisów z naszych wycieczek. Będą tam pojawiały się często wpisy z Holandii, bo póki co w tym kraju mieszkamy, więc mamy wszędzie blisko 😉

4. Renesse

Kolejnym punktem na naszej liście jest Renesse. To miasto polecał bym odwiedzić latem, zwłaszcza przy pięknej pogodzie. 

Jest to w Holandii dość popularna turystycznie miejscowość, przyciągająca ludzi swoimi piaszczystymi szerokimi plażami i świetnym klimatem. Przyjeżdżają tam ludzie z całej Holandii i nie tylko, bo często widzieliśmy tam naprawdę dużo aut na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Ponoć Niemcy mają bliżej tam niż jechać nad morze u siebie w kraju.

To miasto jest typowym nadmorskim kurortem turystycznym. Jest tam wiele restauracji, barów czy sklepów.

Na obrzeżach miasta znajdziecie duży darmowy parking a z tamtąd również darmowy autobus kursujący na plażę i z powrotem.


Na plaży znajdują się 2 restauracje w których zjecie smaczny lunch czy obiad, a praktycznie na samej plaży są mniejsze sklepiki gdzie zamówicie przekąskę czy coś zimnego do picia.

Miejscowość Renesse znajduje się w prowincji Zeeland, a sama droga do miasta wygląda już dosyć atrakcyjnie.

Renesse to świetne miejsce na letni wypoczynek, jak już uda się trafić w Holandii na ładną pogodę.

5. Scheveningen


Scheveningen to nadmorska dzielnica Hagi. W Scheveningen znajduje się najpopularniejsza w Holandii plaża. Można tam zatrzymać się na przykład w hotelu z pięknym widokiem na morze.

Na samej plaży znajdziecie wiele restauracji, barów czy nawet klubów, gdzie wieczorami odbywają się liczne imprezy.

Chyba pierwsze co rzuca się w oczy na tej plaży, to wielki młyn diabeslki Skyview De Pier. Przejażdżka na tej atrakcji to koszt 9 euro za osobę dorosłą lub 6 euro za dzieci do 12go roku życia.

Na młyn diabelski wsiada się do sześcioosobowych gondoli. Jednak nie ma się co martwić, że zostaniecie umieszczeni w niej z obcymi ludźmi. Jeden bilet to jedna gondola, czyli jeśli będziecie na przykład w dwie osoby, to nikt więcej z Wami do takiej gondoli nie wsiądzie. 

Przejażdżka trwa zazwyczaj mniej więcej 10 – 12 minut.

Przy samej plaży znajdziecie też See Life Scheveningen czyli wielkie akwaria z okazami morskich zwierząt. Jest tam przeszklony tunel, którym idąc możecie podziwiać zwierzęta pływające wokół was i nad wami.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej lub powyżej dwunastego roku życia to 16,50 euro, dla dzieci od 3 do 11 lat 11,25 euro, a dla dzieci do trzeciego roku życia wstęp jest darmowy.

Przedstawiliśmy wam kilka miejsc w Holandii które mieliśmy okazję odwiedzić i które nam się spodobały. Atrakcji w Holandii oczywiście znajdziecie o wiele więcej. Warto wspomnieć choćby ZOO Ouwehands Dierenpark. Jest to jedyne ZOO na tą chwilę w Europie, gdzie możecie zobaczyć misie Panda.

Holandia to też kilka popularnych tematycznych parków rozrywki takich jak na przykład Efteling. Wszystko zależy od tego jakie atrakcje lubicie.

Było to 5 naszych ulubionych miejsc w Holandii, do których chętnie wracamy. Nie wszystko w tym kraju widzieliśmy, więc nie jest to typowe Top 5 Holandii, ale myślę, że odwiedzając którekolwiek z tych miejsc, nie będziecie zawiedzeni.

 

Łukasz Szewczyk

https://podrozniczy.blog

1 thoughts on “5 ulubionych miejsc w Holandii

  1. Natalia 7 grudnia 2020 at 07:34

    Super miejsca. Potwierdzam. Mieszkam w Holandii i większość znam 🙂

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa