Zabezpieczenie roweru – jak ustrzec się przed kradzieżą?

W ciągu ostatnich paru lat rower znacznie zyskał na popularności jako środek transportu w miastach. Pozwala na szybkie przemieszczanie się bez konieczności stania w korkach, nie wpływa negatywnie na ekoklimat, a przy okazji wyrabia kondycję. Niestety, wraz z większą ilością aktywnych rowerzystów, plagą stały się kradzieże jednośladów. W artykule przedstawiamy rady, jak skutecznie zabezpieczyć swój rower w przestrzeni miejskiej.

Zapięcie do roweru – jakie wybrać?

Na rynku można znaleźć zapięcia rowerowe o różnym stopniu zaawansowania. Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia jednośladu jest łańcuch. Dużą zaletą tego rozwiązania jest wysoka elastyczność, która pozwala na przeciągnięcie zapięcia jednocześnie przez ramę i koło czy spięcia ze sobą dwóch rowerów. Wadą natomiast jest stosunkowo duża waga.

Innym typem zapięcia, które charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, jest U-lock. Składa się ze stalowego, sztywnego pałąka oraz zamka. Na rynku można znaleźć tańsze modele, które mogą jednak posiadać słabszej jakości zamek, łatwy do rozpracowania przez złodzieja. Warto więc zaopatrzyć się w zabezpieczenia rowerowe sprawdzonych producentów.

Dodatkowe środki ostrożności

Zapięcie do roweru często nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Nowe rozwiązania i technologie zapewniają większą ochronę naszego pojazdu, ale czasami nawet to nie jest przeszkodą dla sprytnego złodzieja. Po zakupie roweru warto zachować kartę gwarancyjną. Dokument zawiera szczegółowe informacje na temat pojazdu, takie jak nazwa modelu czy numer fabryczny, które mogą być pomocne dla funkcjonariuszy, kiedy dojdzie do kradzieży. Nie zaszkodzi również wykonanie zdjęć, na których uchwycimy kolor roweru i jego cechy charakterystyczne.

Rowerzyści, którzy zainwestowali w profesjonalny sprzęt, mogą rozważyć zakup ubezpieczenia. W Polsce nie jest to popularne rozwiązanie, ale warte przemyślenia szczególnie w przypadku posiadania nowego, drogiego roweru. Ceny ubezpieczeń ruchomości nie są horrendalnie wysokie, a dodatkowe zabezpieczenie jednośladu, który kosztował niemało i wyróżnia się na tle innych, zwiększa szansę na odzyskanie części jego wartości po kradzieży.

Zdrowy rozsądek, czyli jak nie zapraszać do kradzieży

Wielokrotnie słyszy się o sytuacjach, gdzie rowerzysta zostawił swój pojazd na kilka minut, a po powrocie po bicyklu nie było śladu. Nigdy nie należy zostawiać swojego roweru niezabezpieczonego. Nie ważne, czy musimy wrócić na moment do mieszkania i zostawimy sprzęt na klatce schodowej, czy musimy wejść do sklepu po tylko dwie rzeczy. Kradzieże jednośladów często są nieplanowane, więc nawet krótki moment nieuwagi jest dla złodzieja świetną okazją, aby zabrać cudzą własność. Kiedy się spieszymy, zapięcie roweru może wydawać się czasochłonne, jednak nigdy nie powinno się tego lekceważyć. Parkując w mieście, warto zostawiać rower w dobrze widocznym miejscu, które dodatkowo jest objęte monitoringiem. Otwarta przestrzeń i kamery mogą odstraszyć potencjalnego złodzieja, a także zwiększają szansę na odnalezienie sprawcy, dzięki zarejestrowaniu jego wizerunku, w przypadku dokonania kradzieży naszego mienia.

Kradzieże nie tylko w mieście

Rowery są celem złodziei nie tylko na terenach zurbanizowanych. Wiele kradzieży ma miejsce w miejscowościach turystycznych. Liczne szlaki rowerowe przyciągają zarówno amatorów, jak i sportowców z profesjonalnymi rowerami, co nie umknęło uwadze rzezimieszkom. Nawet podróżując po górskich miasteczkach, które słyną z gościnności i pozytywnego nastawienia społeczności, warto zachować zdrowy rozsądek i zasady ostrożności. Zostawiając rower przed schroniskiem, czy nawet w pomieszczeniu przeznaczonym na przechowywania pojazdów, należy zabezpieczyć go zapięciem. Kiedy jeździmy i chcemy zboczyć z trasy, aby podziwiać malownicze krajobrazy, rower zabierzmy ze sobą lub zostawmy go pod opieką jednego ze współtowarzyszy. Górskie pojazdy są wartościowym łupem dla złodziei, dlatego stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania na pewno nie zaszkodzi, dlatego zabezpieczenie rowerowe powinno być na wyposarzeniu każdego sprzętu.

Szukasz ciekawych porad rowerowych? A może chcesz poznać najpopularniejsze polskie szlaki Enduro. Zajrzyj na lulagoga.pl/blog i dowiedz się więcej na temat dbania o swój sprzęt i polecanych kierunków rowerowych wypraw.

Źródło zdjęć: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa