Wspinaczka wysokogórska – sport ekstremalny?

[REKLAMA]

Wspinaczki wysokogórskie to sport z dziedziny ekstremalnych, który w ostatnich latach zyskał duże zainteresowanie i popularność. Potocznie zwany alpinizmem, polega na wchodzeniu na wysokie szczyty górskie o znacznym stopniu trudności trasy. Może być uprawiany zarówno w Alpach, jak i innych górach wysokich o rzeźbie alpejskiej.

Dla kogo wspinaczka wysokogórska?

Alpinizm nie jest przeznaczony dla laików. Zanim wybierzemy się w wysokie góry, konieczne jest nabycie stosownego doświadczenia i wiedzy o zasadach i zagrożeniach płynących z poruszania się w takim terenie. Zazwyczaj na szlakach alpinistycznych można spotkać dwie grupy wspinaczy: samodzielnych, nie korzystających z usług przewodnika oraz tych, którzy w drodze na szczyt korzystają z usług płatnego przewodnika.

Wspinaczka wysokogórska nie jest sportem łatwym ani tanim. Wymaga posiadania odpowiedniego, wysoko wyspecjalizowanego sprzętu. Także możliwość wejścia na najwyższe góry, takie jak azjatyckie ośmiotysięczniki Makalu, Manaslu czy Lhotse, wiąże się z koniecznością poniesienia stosownych opłat. Taka wspinaczka na wybrany szczyt, wymaga również uzyskania odpowiedniego zezwolenia pisemnego. Jednak dla wielu ludzi alpinizm jest pasją, przesłaniającą inne aspekty, jak również koszty i trudności uprawiania tego sportu. Wycieczki organizowane są jedynie przez wyszkolone grupy, jedną z nich jest ekipa Asian-Trekking – założona przez jednego z najsłynniejszych szerpów – Ang Tshering – człowieka, który pomógł uratować życie Niemieckiej wyprawy i bliskiego przyjaciela sir Edmunda Hillarego – pierwszego zdobywcy Everestu.

Style wspinaczki wysokogórskiej

W dziedzinie wspinaczki wysokogórskiej, możemy wyróżnić kilka następujących stylów:

  • Styl alpejski – często stosowany. Zakłada udział małej grupy, zazwyczaj do 4 osób, oraz jak najmniejszej ilości sprzętu, potrzebnego w trakcie wyprawy. Droga na szczyt jest jednostajna, nie przewiduje się powrotów do bazy podczas trwania wyprawy. Ten styl jest bardzo wymagający, obciążający uczestników, nie zezwalający na ułatwienia w postaci używania lin poręczowych czy inny metod wspinaczki.
  • Styl wyprawowy – cieszący się jeszcze większą popularnością, niż styl alpejski. W tym przypadku, jest to wyprawa wieloosobowa, korzystająca z bazy u stóp góry. Podczas ataków szczytowych ekipa odpoczywa w obozach pośrednich, przeznaczając stosowny czas na aklimatyzację, zakładanie lin poręczowych, zaopatrzenie w prowiant czy oczekiwanie na pojawienie się okienka pogodowego.
  • Styl solo – wspinaczka w wykonaniu jednego uczestnika, z wykorzystaniem lub też bez użycia asekuracji. Można posługiwać się różnymi metodami, oraz korzystać z zaplecza, zapewnianego przez pozostałych członków wyprawy.
  • Styl kapsułowy – najczęściej stosowany przy wejściach wielościanowych przez grupy 2 do 4 osób. Jest kompromisem pomiędzy stylem wyprawowym a alpejskim, zezwalając na zabranie dużej ilości sprzętu, prowiantu i wody, oraz użycie lin w trakcie wspinaczki jednym ciągiem na szczyt.
  • Styl Light and Fast – nieprzerwana wspinaczka z bazy na szczyt i z powrotem. Zespół, liczący 2-3 osoby, porusza się bez żadnego sprzętu biwakowego i wyposażenia, co czyni taką wyprawę niezwykle wymagającą i dość niebezpieczną.

Wspinaczka wysokogórska oferuje wiele możliwości i doznań, a wejście na szczyt staje się niezapomnianym przeżyciem. Odpowiednie przygotowanie do wyprawy pozwala na uprawianie alpinizmu w bezpiecznym i przyjemnym stylu, pozwalając cieszyć się z przepięknych okoliczności przyrody.

Zainteresowanych niezapomnianymi wakacjami zapraszamy na niezwykłą przygodę wraz z doświadczonym zespołem ekspertów. Także mniej doświadczeni poszukiwacze wrażeń znajdą coś dla siebie, w ofercie Asian Trekking bowiem znajduje się także coraz bardziej popularny i mniej wymagający trekking.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa