Jakie waluty cieszą się szczególną renomą?

[REKLAMA]

Obecnie, gdy rynek finansowy jest dość rozbudowany, wciąż jednak znajdziemy takie systemy pieniężne, na które warto postawić. Lub chociaż takie, które kojarzy niemal każdy. Nawet ten, kto na co dzień nie za bardzo interesuje się ekonomią.

Jednym z bardziej jaskrawym i zasługujących na podkreślenie przykładów jest dolar. Dość powiedzieć, że obecnie niemal odruchowo kojarzymy go ze Stanami Zjednoczonymi. Prawda jest jednak taka, że…nie do końca słusznie. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że pierwsze wzmianki w kontekście tej właśnie nazwy pojawiają się odnośnie jednego z pochodzącego z Czech możnowładców. Mało tego! Zapiski sięgają kilka wieków przed wprowadzeniem tej waluty na terenie w USA. Nie ma się co oszukiwać: gdyby nie potęga amerykańskiej gospodarki budowana przez stulecia, ta waluta nie stałaby się symbolem kraju. Dzięki ogromnej wymianie handlowej z innymi mniejszymi i większymi graczami globalnej gospodarki, stało się jednak inaczej. Swoje dorzuciła do tego również identyfikacja wizualna. Opiera się ona na prostym skądinąd patencie, ale tutaj zadział on wyjątkowo skutecznie. Chodzi mianowicie o umieszczanie na poszczególnych banknotów motywów charakterystycznych dla Stanów Zjednoczonych. Mowa tu nie tylko o głowach państwa, takich jak George Waszyngton czy Abraham Lincoln. Na rewersach poszczególnych nominałów znalazło się również miejsce na budowle będące istotnymi świadectwami bogatego dziedzictwa tamtejszej państwowości. Mowa tu o Kapitolu – amerykańskim parlamencie, a także o Białym Domu. Taką nazwą określa się siedzibę aktualnie urzędującego prezydenta.

Kolejną walutą, która na stałe zagościła w świadomości wielu jest frank szwajcarski. Jest zresztą pewnym paradoksem, że w sumie nie aż tak wielki alpejski kraj ma tak znaczące miejsce na horyzoncie globalnej ekonomii. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku wprowadzonej w obieg w XIX wieku waluty, tak właśnie jest. Zresztą nie rozciąga się to tylko na stosowany tam system pieniężny. To przecież banki pochodzące ze Szwajcarii uchodzą w swym fachu za jedne z najsolidniejsze. Ponadto w Davos odbywa się także międzynarodowe forum ekonomiczne. To właśnie na nim eksperci rozważają wiele istotnych kwestii obejmujących gospodarkę w globalnym ujęciu. Pojawiają się na nim nie tylko specjaliści z ekonomii, ale generalnie także członkowie rządów różnych państw świata.

Choć obecnie problem ten staje się mniejszy niż wcześniej, nie zniknął on całkowicie. Mowa tu o procederze wprowadzania do obiegu fałszywej gotówki. By temu zapobiec, w ramach różnych walut co kilka lat wymienia się poszczególne egzemplarze. Wprowadza się nowe, podnosząc w nich systemy zabezpieczeń. Stare banknoty tracą zaś po pewnym czasie swą podstawową funkcję środka płatniczego. Jeśli więc posiadamy pieniądze w obcej walucie, dobrze jest sprawdzić, czy są aktualne. Jeśli posiadamy wycofane banknoty jak na przykład wycofane korony norweskie, można je sprzedać lub wymienić w kantorze.

 

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa