Jak dobrać kurtkę zimową do aktywności

[REKLAMA]

Wybór odpowiedniej kurtki zimowej, która nie tylko zapewni nam doskonałe ogrzewanie w trakcie chłodnych zimowych poranków i wiosennych spacerów na świeżym powietrzu, ale też ochroni przed śniegiem, deszczem czy wiatrem to twardy orzech do zgryzienia właściwie dla każdego. Co zrobić jednak w momencie, gdy do całego szeregu wymagań dotyczących kurtek na tę porę roku dołożymy jeszcze dużą swobodę ruchów, materiał pozwalający skórze oddychać czy wreszcie zabezpieczenia przed przemieszczaniem się kurtki w trakcie intensywnej aktywności fizycznej? Tu problem mają nawet najbardziej zapaleni sportowcy. Przygotowując swoją zimową szafę warto zastanowić się nad tym, do czego będziemy wykorzystywali kurtkę najczęściej i jakie zadania ma dla nas spełniać. Jak dobrać kurtkę zimową do aktywności i nie żałować wyboru?

Jak dobrać kurtkę do rodzaju aktywności?

Na początek warto ustalić pewne zasady. Wybierając kurtkę do konkretnej aktywności fizycznej trzeba mocno zastanowić się, czy będzie to jej jedyne przeznaczenie. Czy kurtka, którą ubierzemy decydując się na poranny zimowy bieg po parku będzie też tą, którą zechcemy ubrać podczas wypadu do miasta, pobytu na lodowisku i spaceru w górach? Czy wygląd i krój tradycyjnej kurtki snowboardowej lub narciarskiej nie będzie przeszkodą do zwyczajnego trekkingu? Istnieje wiele aspektów, pod którymi można rozważać kurtki zimowe: krój, materiał, grubość, przepuszczalność wiatru, odporność na przemakanie, czy wreszcie odpowiedni poziom wentylacji dla prawidłowego oddychania skóry to tylko niektóre z nich. Dobierając kurtkę do konkretnej aktywności fizycznej konieczne będzie rozpatrzenie poszczególnych modeli pod kątem charakteru danej aktywności. Nie ma złych kurtek zimowych – są tylko źle i dobrze dobrane modele.

Podstawowe warianty kurtek dla aktywnych

Istnieje oczywiście cały szereg typowo specjalistycznych kurtek zimowych. Wyróżnimy tu przede wszystkim kurtki narciarskie, kurtki snowboardowe, kurtki do biegania. W wielu przypadkach jednak producenci i sklepy nie ułatwiają wyboru aż tak – większość kurtek zimowych nadaje się do co najmniej kilku różniących się od siebie dość znacząco aktywności i wybór odpowiedniej trzeba w ich przypadku bazować wyłącznie na własnych potrzebach i poszukiwanych właściwościach. Przyjrzyjmy się niektórym z modeli, by lepiej zrozumieć ideę wyboru odpowiedniej kurtki zimowej.

Kurtki wielofunkcyjne lub tzw. 3 w 1 to zdecydowanie najbardziej podstawowy i uniwersalny model kurtek zimowych, które choć w nazwie zawierają magiczną „wielofunkcyjność”, w rzeczywistości nie sprawdzą się w wielu warunkach. Standardowo powłokę takiej kurtki wykonuje się z materiałów nie przepuszczających wody, ale jednocześnie, dzięki zastosowaniu specjalnej membrany, pozwalających skórze oddychać. Wewnętrzna warstwa to najczęściej polar lub podpinka syntetyczna (ewentualnie puchowa) odpowiadająca za komfort termiczny. Jak sama nazwa wskazuje, kurtka 3 w 1 jest kurtką, której części można rozłączyć i nosić samodzielnie. Decydując się na taki wariant warto być uważnym – wysokiej jakości polar i kurtka membranowa mogą co prawda w połączeniu z bielizną termoaktywną zapewnić utrzymanie ciepła, ale w bardzo chłodne dni nie sprawdzą się nawet w mieście.

Gdzie się sprawdzą? Przede wszystkim wczesną jesienią w ramach dość lekkiej aktywności fizycznej – rekreacyjny wypad w góry, spacery po parkach i mieście, jazda na rowerze.

Kurtki puchowe to od kilku lat coraz bardziej popularna kategoria kurtek zimowych, które choć mocno ocieplane i z wyglądu potężne mogą sprawdzić się także w trakcie wysiłku fizycznego. Za dobre utrzymanie temperatury odpowiada tu oczywiście wypełnienie puchowe, które powinno być odpowiednio zabezpieczone przez materiał zewnętrzny nie przepuszczający wody i wilgoci do środka ani też nie wypuszczający puchu na zewnątrz. Dobrej jakości kurtka puchowa będzie zawierała około 90% puchu i 10% pierza, a jej sprężystość będzie na poziomie minimum 700.

Gdzie stosować? Kurtki puchowe to zdecydowanie domena miast i lekkiej rekreacji. Nie nadają się do intensywnego wysiłku, bo choć są dobrym izolatorem termicznym, słabiej radzą sobie z oddychaniem skóry przy mocnym obciążeniu organizmu. Jednocześnie są zdecydowanie dobrym izolatorem, który wzmocniony od spodu ciepłą bluzą jest na rynku właściwie niezastąpiony.

Kurtki syntetyczne to oczywiście odpowiednik kurtek puchowych, w których naturalny puch zastąpiono sztuczną ociepliną. Kurtki takie charakteryzują się gorszą kompresją niż puch i są niestety cięższe niż ich naturalny odpowiednik, ale jednocześnie są bardziej wytrzymałe w starciu z wilgocią czy wodą. Na rynku pojawiają się coraz częściej rozwiązania hybrydowe, łączące syntetyki z puchem. Przy odpowiednio dobranej kurtce tego typu można naprawdę się cieszyć – zaimpregnowany puch nie nasiąka wodą, a jednocześnie mniejsza ilość włókien syntetycznych nie powoduje tak mocnego obciążenia kurtki. W rezultacie kurtki takie dobrze oddychają i szybko schną, dzięki czemu nadają się na większy wysiłek.

Kiedy wybrać kurtkę syntetyczną? Na rower, żeglowanie, pobyt w górach – opcji jest tu wiele. Kurtka syntetyczna nie poradzi sobie być może z ogromnymi mrozami, ale za to doskonale ochroni przed wodą i pozwoli na oddychanie skóry podczas wysiłku.

Kurtki softshell i hardshell stały się w ostatnich latach dość ważnym tematem w obrębie kurtek zimowych dla sportowców. Hardshell to oczywiście kurtki chroniące przed deszczem, wiatrem i śniegiem, a więc doskonałe rozwiązanie na najtrudniejsze nawet warunki pogodowe. Dzięki warstwom zewnętrznym odpornym na zniszczenia i ochronnej membranie Gore-Tex, hardshelle są idealne jeśli chcesz pojeździć na rowerze czy pobiegać w parku. Softshell to taka lżejsza, mniej wytrzymała ale za to równie ciepła wersja hardshelli. Na wczesną jesień nadają się idealnie, a dzięki dużej przepuszczalności i oddychalności materiałów sprawdzają się świetnie podczas wysiłku. Generalnie to właśnie kurtki softshell i hardshell sprawdzają się najlepiej w przypadku aktywności fizycznej, choć wielu zarzuca im ograniczanie swobody ruchów.

Gdzie się sprawdzą? Na stokach, w parkach, na rowerze i w bieganiu. Softshelle i hardshelle są zdecydowanie opcją wygodną i zaprojektowaną z myślą o osobach aktywnych.

Wybierając kurtkę zimową zawsze warto sprawdzić wszystkie dostępne modele, wczytać się w ich specyfikację i przyjrzeć się dostępnym w Internecie opiniom – bogaty wybór zimowych kurtek dostępy jest w sklepie Addnature.pl. To, co z pozoru wygląda komfortowo może okazać się nieużyteczne w momencie, gdy do gry wchodzi duży zakres ruchów czy intensywny wysiłek. Jeśli nie chcesz nabrać się na marketing i trafić na naprawdę wartościowe kurtki zimowe dla aktywnych, wybierz sklepy z odzieżą outdoorową w których twój wybór nie będzie w najmniejszym stopniu ograniczony.

2 thoughts on “Jak dobrać kurtkę zimową do aktywności

  1. marta 5 lutego 2019 at 13:00

    najfajniejsze sa kurtki wielo funkcyjne . sama mam

  2. Ola 30 kwietnia 2019 at 16:41

    Warto dobrze zakupić kurtkę, żeby później było wygodnie ćwiczyć. Jako osoba uprawiająca sporo sportu miałam kiedyś z tym problem.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa