Obowiązek jazdy na oponach zimowych w Europie
Wprawdzie temperatury za oknem nie przerażają, ale ani się obejrzymy, a zima nadejdzie. Mimo że w ostatnich latach sezon zimowy nie kojarzy się z niskimi temperaturami i obfitymi opadami śniegu, ale w tym roku może się to zmienić. Poza tym miłośnicy zimowego szaleństwa mogą postawić na ferie czy krótki urlop w innych krajach Europy, gdzie śniegu nie brakuje. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na obowiązek poruszania się na oponach zimowych. Jak jest z tym w Polsce i innych krajach Europy?
Jazda na „zimówkach” w Polsce
W przypadku Polski wielkiego problemu z tym nie ma, ponieważ poruszanie się na oponach zimowych nie jest obowiązkowe. W związku z tym wielu kierowców wymiana opon zupełnie nie interesuje, a zimą jeżdżą oni na oponach całorocznych lub nawet ogumieniu letnim, co w przypadku warunków miejskich nie musi skończyć się źle. Nieco inaczej wygląda to w innych krajach Europy.
Jazda na oponach zimowych w Niemczech
W Niemczech obowiązek poruszania się po drogach na oponach zimowych jest sytuacyjny i zależny od warunków na drodze. Jazda na niewłaściwych oponach kończy się jednak mandatem w wysokości od 60 do nawet 120 euro, jeśli taki kierowca spowodował wypadek. Poza tym w samochodzie muszą znaleźć się łańcuchy, a dodatkowo łopata, kilof i linka holownicza.
Jazda na oponach zimowych w Czechach
W Czechach obowiązek jazdy na oponach zimowych zachodzi w okresie między 1 listopada a 31 marca. Poza tym w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia opony zimowe na wszystkich osiach napędowych muszą mieć samochody powyżej 3,5 t poruszające się po drogach oznaczonych jako „Zimni vybava”.
Jazda na oponach zimowych na Słowacji
W przypadku Słowacji sezon zimowy trwa tam od 15 listopada do 31 marca. Wówczas każdy samochód musi mieć opony zimowe. Samochody dostawcze powyżej 3,5 t muszą mieć je na co najmniej jednej osi.
Jazda na oponach zimowych we Włoszech
Wielu narciarzy i miłośników jazdy na desce snowboardowej wyjeżdża też do Włoch. Jadąc tam swoim samochodem, nie ma tu zakazu poruszania się na ogumieniu zimowym w całym kraju. W określonych przypadkach i regionach taka konieczność jednak zachodzi. Sezon zimowy trwa tam od października do połowy kwietnia.
Jakie opony kupić?
Widać więc wyraźnie, że w wielu krajach opony zimowe są wymagane, a nieznajomość przepisów może skończyć się mandatem w wysokości kilkudziesięciu lub nawet kilkuset euro. W związku z tym przed wyjazdem za granicę zawsze należy sprawdzić, czy takie ogumienie w danym kraju jest niezbędne. Jeśli tak, niezbędna jest wymiana opon na zimowe.
Możliwości zakupu jest całkiem sporo, co pokazuje najpopularniejszy serwis aukcyjny Allegro. Sprzedawane tam opony zimowe są różne pod względem ceny, jak i właściwości. Poza tym nie muszą to być opony fabrycznie nowe, ale też ogumienie używane. Alternatywą są opony zimowe bieżnikowane, które są tańsze od ogumienia fabrycznie nowego. Na taką podróż za granicę z pewnością się nadadzą, choć nie mają one takich właściwości, jakimi cechują się opony w 100 procentach nowe.