Nocowanie w górach, jaki śpiwór puchowy wybrać

[REKLAMA]

Wybór śpiwora z wypełnieniem puchowym zdaje się być rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych. Jakie cechy powinny być najważniejsze podczas zakupów i jak wybrać śpiwór puchowy na nocowanie w górach?

Góry dają do dyspozycji podróżników wyjątkowo wymagające otoczenie, które zarówno latem jak i zimą będzie wymagało odpowiedniego przygotowania sprzętu i wyposażenia. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na śpiwór, który będzie chronił przed nocnym wyziębieniem, niższą temperaturą otoczenia, ale i bezpośrednim kontaktem z zimnym podłożem.  Wybór śpiwora z wypełnieniem puchowym zdaje się być rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych. Jakie cechy powinny być najważniejsze podczas zakupów i jak wybrać śpiwór puchowy na nocowanie w górach?

Nocowanie w górach pod namiotami: najważniejsze informacje

Wyprawy górskie rządzą się nieco innymi prawami, niż biwakowanie na polach kempingowych czy w nadmorskich obozowiskach. Ze względu na nieprzewidywalność pogody i mocne dobowe wahania temperatur, cieplejszy śpiwór przyda się zarówno wiosną, jesienią, zimą, jak i latem. Pamiętaj też, że im większa wysokość na jakiej planujesz rozbić swój namiot na noc, tym niższe temperatury panujące w nocy. Jeśli do zestawu dołożymy ogólne zmęczenie podróżą i wędrówką, ciepły i dobrze izolujący od chłodu śpiwór to podstawa. Nie warto oczywiście od razu stawiać na modele z wypełnieniem puchowym, gdy planujesz górski nocleg latem, ale w przypadku wypadów jesienno-zimowych solidna izolacja będzie niezbędna.

Oferty producentów śpiworów są zróżnicowane, dlatego w sklepach takich jak Addnature.pl znajdziesz zarówno lżejsze modele na lato, jak i cieplejsze śpiwory górskie i zimowe. Dostępne opcje wyboru wypełnienia to puch lub włókna syntetyczne – te pierwsze zdecydowanie lepsze na zimę i niższe temperatury, natomiast drugie na miesiące cieplejsze oraz w podróż z wysokim ryzykiem zawilgocienia śpiwora. Pamiętajmy, że puch wyjątkowo dobrze pochłania wilgoć z powietrza, a namoknięty nie zachowuje swoich właściwości izolacyjnych. Jego suszenie nie należy do łatwiejszych, więc jeśli Twój śpiwór przemoknie zimą, noc może okazać się zaskakująco nieprzyjemna.

Jaki śpiwór puchowy wybrać?

Puchowe wypełnienie śpiwora może kojarzyć się z dużymi, mocno napompowanymi puchem kokonami, ale w praktyce spotkamy w tej kategorii także ultralekkie śpiwory puchowe idealne dla podróżujących minimalistów i tych, którzy nie chcą by śpiwór zajmował całą przestrzeń bagażową. Oczywiście, im większy śpiwór i grubsza warstwa puchu, tym lepsza izolacja termiczna i przystosowanie do niższych temperatur na zewnątrz. Dużą zaletą puchu jest zatrzymywanie ciepła wydzielanego przez organizm, dlatego musisz zadbać, by śpiwór nie był ani zbyt obszerny, ani też ciasno przylegający do ciała. Optymalnym wyborem będzie śpiwór puchowy typu „mumia”, dopasowany do sylwetki, a dzięki temu ograniczający straty ciepła (także przez głowę).

Planując zakup śpiwora puchowego na wyprawy górskie pamiętaj, że rozmiar i długość mają znaczenie i wpłyną na nocny komfort cieplny. Zbyt długie modele i nadmiarowe centymetry pustej przestrzeni sprawiają, że ciepło emitujące z ciała musi ogrzać znacznie więcej powietrza, niż to konieczne. Przy umiarkowanych temperaturach możesz nie dostrzegać dużej różnicy, ale górskie zimowe mrozy bywają problematyczne nawet przy kilku nadmiarowych centymetrach śpiwora wokół stóp czy głowy. Na tej samej zasadzie warto skupić się na szerokości śpiwora – mumie dostępne są zwykle w kilku rozmiarach, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb konkretnego użytkownika.

Waga i parametry techniczne śpiworów puchowych

Przystępne ceny, ale jednocześnie mniej korzystne dla wypraw górskich parametry oferowane są zwykle przez puchowe śpiwory prostokątne (kopertowe), przypominające raczej spiętą zamkami kołdrę podróżną. Rozwiązanie takie, choć wygodniejsze z perspektywy swobody ruchu podczas snu, w warunkach górskich i przy niskich temperaturach nie zapewnią odpowiedniego poziomu izolacji termicznej, podobnie jak w opisanym wyżej przypadku zbyt dużego lub zbyt długiego śpiwora-mumii. Co gorsze, śpiwory bez optymalnie dopasowanego kształtu mogą okazać się trudniejsze do zapakowania, zajmować więcej miejsca w bagażu i być zwyczajnie cięższe od modeli kompaktowych.

Wybierając się na nocleg w góry i planując zakup śpiwora puchowego pamiętaj – poszukuj modeli łatwych do złożenia, posiadających wodoodporną powłokę zewnętrzną oraz solidny worek, który zabezpieczy śpiwór (i puchowe wypełnienie) przed przemoknięciem i wchłanianiem wilgoci. Tylko tak możesz zapewnić sobie optymalne warunki do snu pod gołym niebem, bez obawy że śpiwór okaże się wilgotny i zupełnie nieprzydatny przy temperaturach spadających poniżej kilku stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa