Co zabrać pod namiot? 10 rzeczy, które warto spakować na biwak
Wypad na biwak ma w sobie coś magicznego. Przypomina o szczęnięcych latach, czasie beztroski i nocach spędzanych pod gołym niebem. Przygotowując się do tego sentymentalnego powrotu do przeszłości, nie możemy jednak zapomnieć o odpowiednim ekwipunku. Jakie rzeczy musisz zabrać ze sobą pod namiot? Co powinno znaleźć się w Twoim plecaku, gdy ruszasz na biwak? Dowiedz się z naszego wpisu!
Przygotowań nadszedł czas, czyli jak wybrać namiot
Nie każdy jest urodzonym harcerzem, który dodatkowo potrafi przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach. Odpowiednie przygotowanie się na biwak może zadecydować o powodzeniu całej eskapady. Lista niezbędnych przedmiotów jest dosyć długa, ale dostosowanie się do niej z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze i, przede wszystkim, nerwy.
Podstawę biwaku stanowi oczywiście namiot. Wyróżnia się dwa rodzaje: jednopowłokowy i dwupowłokowy. Ten pierwszy jest lekki, mały (składa się zwykle tylko z sypialni) i łatwy do rozstawienia, niestety dość łatwo przemaka. Namiot dwupowłokowy ma większe gabaryty, przez co bywa cięższy i trudniejszy do rozłożenia, ale – dzięki dodatkowej warstwie, którą stanowi wodoodporny tropik – nie przepuszcza wilgoci z otoczenia.
Wybierając namiot, kieruj się przede wszystkim jego przeznaczeniem. Jeśli na miejsce biwaku planujesz dostać się samochodem (i spędzić tam dłuższy czas), wybierz model dwupowłokowy, który świetnie ochroni Cię przed wilgocią i wiatrem. Bez dostępu do auta będziesz zmuszony do dźwigania całej konstrukcji – w tej sytuacji znacznie łatwiej uporasz się z lżejszym namiotem jednopowłokowym. Niezależnie od decyzji, nie zapomnij o młotku do wbijania śledzi – bez niego ani rusz.
By dobrze się spało – karimata i śpiwór
Namiot to podstawa, ale nie mniej istotne są mniejsze elementy, dzięki którym noc spędzisz w maksymalnym komforcie. Karimata, mata pompowana lub dmuchany materac świetnie sprawdzą się w roli improwizowanego łóżka. Im większa grubość materiałów, z jakich są wykonane, tym większa wygoda. Niezbędny będzie też śpiwór. Dla ochrony przed dużymi skokami temperatur warto nabyć płachtę termoizolacyjną, która utrzyma optymalny poziom ciepła wewnątrz namiotu.
Zapomnij o głodzie
Jeśli planujesz dłuższy pobyt na biwaku i jednocześnie masz zamiar omijać schroniska i restauracje, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni prowiant. Do gotowania posiłków najlepsza będzie przenośna kuchenka campingowa lub grill. Pod ręką miej też uzupełnioną manierkę oraz najbardziej potrzebne naczynia i sztućce – kubek, talerz, łyżeczkę i widelec (wykonane z odpornej na uszkodzenia stali).
Higiena osobista
Zachowanie nieskazitelnej czystości na biwaku bywa trudne, ale, rzecz jasna, nie można zrezygnować ze środków higienicznych. Mokre chusteczki (przeznaczone zwykle dla dzieci) to najbardziej efektywny sposób na pozbycie się brudu.
Jeśli wykluczysz kąpanie się w napotkanych strumieniach czy jeziorach, zaopatrz się w bukłak o jak największej objętości. Przy dobrym racjonowaniu wody powinieneś mieć możliwość wykonania porannej i wieczornej toalety przez kilka dni. Pamiętaj też o przyborach toaletowych – w Twoim plecaku nie może zabraknąć mydła, szczoteczki i pasty do zębów, papieru toaletowego oraz ręcznika.
Wypadki chodzą po ludziach, czyli niezbędne akcesoria
Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego bezwzględnie zabierz ze sobą apteczkę. Elementy, które obowiązkowo powinny się w niej znaleźć, to:
- woda utleniona,
- maść na oparzenia,
- środek przeciwko insektom,
- plastry i bandaże,
- małe nożyczki i pęseta,
- tabletki przeciwbólowe,
- igła i nici,
- przyjmowane leki.
Nigdy nie wiadomo, co może spotkać Cię w lesie, dlatego nie rezygnuj z telefonu komórkowego (najlepiej z powerbankiem) – w najbardziej skrajnych przypadkach może nawet uratować życie. Ogromnie przyda się latarka – nie powinieneś przecież zostać sam w ciemnościach. Oczywistością jest też konieczność zabrania jakiegokolwiek dowodu tożsamości.
Pod namiot wybierz się w stosownej odzieży. Na biwaku nie będzie zbyt wielu okazji do zaznania wygody, dlatego zadbaj przynajmniej, by Twój strój był maksymalnie komfortowy. Na obuwie najlepiej nadadzą się wytrzymałe buty trekkingowe, świetne do wędrówek w trudnych warunkach. Przyda się ubranie na każdą okoliczność, dlatego razem z przewiewnym T-shirtem i szortami spakuj nieprzemakalną kurtkę i ocieplany polar. Odzież turystyczną wysokiej jakości i akcesoria podróżnicze znajdziesz na sklepiguana.pl.
Na koniec ważna, chociaż niezbyt oczywista wskazówka. Sporządź listę przedmiotów, które ze sobą zabierasz, i po powrocie przejrzyj ją, uzupełniając o rzeczy, których Ci zabrakło i wykreślając te, które okazały się zbędne. Na kolejny wypad na łono natury będziesz jeszcze lepiej przygotowany.
My tymczasem życzymy Ci dobrej pogody podczas najbliższego biwakowania!
Źródło zdjęć: sklepiguana.pl (Hi-Tec)
Warto również zaopatrzyć się w spray zarówno w odstraszeniu komarów, jak i kleszczy. Kilka złoty i zero problemów przez cały wyjazd 🙂