Co warto wiedzieć o wspólnych zakupach?
Ani jednego sklepu internetowego z artykułami gospodarstwa domowego, odzieżą, akcesoriami itp. nie będzie w stanie zapewnić tak korzystnych warunków jak wspólne zakupy. Jest to stosunkowo nowy kierunek w dziedzinie handlu internetowego, dzięki któremu kupujący mają możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i czasu. Spróbujmy bardziej szczegółowo zrozumieć, czym są wspólne zakupy, jak działają i na co należy zwrócić uwagę.
Wspólne zakupy: co to jest?
Sklepy detaliczne mają znacznie wyższe ceny niż dostawca hurtowy. Jednak samodzielne kupowanie wszystkich produktów po cenach hurtowych nie jest racjonalne – nikt nie potrzebuje 20 takich samych produktów. Ale jest 19 innych osób, które zdecydowanie potrzebują tego samego produktu, którym jesteś zainteresowany. Na specjalnych stronach internetowych można się zebrać, aby złożyć jedno zamówienie i otrzymać towar po cenach hurtowych. Na tej zasadzie działa wspólne kupowanie.
Początkowo kupujący szukał podobnie myślących osób na własną rękę. Obecnie zajmują się tym odpowiednie strony internetowe, które pobierają określoną prowizję od wartości towaru. Mimo prowizji i tak jest to dla kupujących bardziej opłacalne niż kupowanie w sklepie detalicznym i nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Korzyścią jest również dostawa – jej koszt jest dzielony między kupujących.
Schemat wspólnych zakupów
Organizatorzy deklarują otwartość wspólnego zakupu. Określa wszystkie niezbędne warunki, w tym cenę, warunki zwrotu, ilość towaru itp.
Kupujący deklaruje uczestnictwo. Wybiera wymaganą liczbę pozycji i wprowadza wymagane informacje dotyczące zakupu.
Edycja zamówienia. Do momentu zebrania wymaganej ilości towarów transakcja jest uważana za otwartą na zmiany, po czym nie można zmienić zamówienia.
Organizowanie. Organizator negocjuje z dostawcą, po czym wystawia fakturę, a kupujący płacą część swojej sumy.
Dostawa. Organizator odbiera towar, sortuje go i rozdaje kupującym.
A to jest przybliżony schemat. Istnieją specjalne platformy, takie jak famart.online, które są znacznie wygodniejsze niż fora lub sieci społecznościowe, gdzie wszystko było wcześniej zorganizowane. Taka platforma łączy organizatorów i klientów. Zawsze należy dokładnie przestudiować warunki.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przed wyborem konkretnego produktu lub platformy do wspólnych zakupów należy wziąć pod uwagę pewne kryteria:
- Cena. Zawsze porównuj to ze sprzedażą detaliczną, inaczej wspólne zakupy nie przyniosą korzyści. Czasami kupowanie w sprzedaży detalicznej ze zniżką jest bardziej opłacalne
- Warunki dostawy. Zdarzają się sytuacje, kiedy warunki dostawy towaru pochłaniają wszystkie korzyści, jakie uzyskalibyście dzięki wspólnym zakupom.
- Prawdopodobieństwo ponownego sortowania. Organizatorzy powinni wskazać, jak często dostawcy mylą się przy odbiorze zamówienia – może dojść do produktu, który nie pasuje kolorystycznie lub rozmiarowo.
- Odpowiedzialność za wady towaru. Odpowiedzialni organizatorzy sami zajmą się sytuacjami, w których wystąpiła wada. Jednak lepiej jest wyjaśnić.
- Stawka minimalna. Wskazuje, ile trzeba będzie zebrać wspólnym wysiłkiem, aby dokonać zakupu. Im większa kwota, tym dłuższe oczekiwanie.
- Dodatkowe wydatki. Mówimy o procencie organizatora, kosztach transportu, kosztach wysyłki itp. Pamiętaj, aby dodać je do ceny.
Jeśli odpowiedzialnie podejdziesz do wspólnych zakupów, będziesz mógł kupić na korzystnych warunkach to, o czym zawsze marzyłeś, w okazyjnej cenie.