Wakacje w domu: jak zadbać o bezpieczeństwo na rowerze i hulajnodze?

[REKLAMA]

W okresie wakacyjnym nie tylko podróżujemy do ciepłych krajów, ale również eksplorujemy miejską przestrzeń na rowerze, a coraz częściej hulajnodze elektrycznej. Nawet jeżeli jazda jest sporadyczna i rekreacyjna, może skutkować groźnym wypadkiem. O czym warto pamiętać, by bezpiecznie poruszać się na drodze i uniknąć kontuzji?

Odpowiednie wyposażenie

Jadąc do parku, do pracy, a nawet po zakupy, nie zakładamy, że coś nam się może stać – w końcu to tylko parę kilometrów. Jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć nieszczęśliwego wypadku. Według policyjnych statystyk w 2018 roku liczba rannych rowerzystów osiągnęła aż 4,2 tys. Podczas upadku na urazy najbardziej narażone są kolana, łokcie i głowa. Zawsze podczas jazdy na rowerze należy pamiętać o kasku, oświetleniu, dzwonku, a w przypadku poruszania się po nierównym terenie również o ochraniaczach.

A jak wygląda sytuacja z hulajnogami elektrycznymi? Obecnie cieszą się wciąż rosnącą popularnością, jednak ich wypadkowość może być nawet 25-krotnie większa niż w przypadku rowerów miejskich! Mimo braku uregulowań prawnych dotyczących zasad poruszania się po drodze za pomocą hulajnogi należy zachować zdrowy rozsądek i również zadbać o kask, a wieczorem o odblaski na odzieży. Pamiętajmy, że hulajnoga może rozwijać prędkość ponad 20 km/h.

Jeżeli ktoś poszukuje porównania kilku dobrych hulajnóg dla dorosłych to zapraszam do powyższego artykułu.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jazda na rowerze jest niewątpliwie przyjemnością, jednak aby czuć się bezpiecznie na drodze, należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz zadbać o ubezpieczenie. Ważne są świadczenia z tytułu NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków). Jeżeli doznamy urazu i musimy poddać się rekonwalescencji, ubezpieczyciel wypłaca świadczenie za okres pobytu w szpitalu oraz otrzymuje wypłatę, którą można przeznaczyć na pokrycie kosztów dalszego leczenia lub rehabilitacji. Na stronie dobrezakonczenia.pl poznasz wiele historii, które dzięki ubezpieczeniu zakończyły się naprawdę dobrze.

Wielu pasjonatów dwóch kółek posiada wartościowe rowery. Czy je również możemy ubezpieczyć? Oczywiście. Ciekawą ofertę prezentuje Warta, która daje możliwość ubezpieczenia roweru wraz z domem. Wówczas nie musimy obawiać się rabunku czy wypadku rowerowego.

Zachowanie na trasie

Często możemy zauważyć, jak osoby na hulajnogach elektrycznych lawirują z dużą prędkością pomiędzy pieszymi na chodniku. W rozumieniu prawa osoby poruszające się hulajnogą to… piesi. Z tego względu mogą jeździć po chodniku oraz ulicy, jednak tylko tam, gdzie jest ograniczenie prędkości do 30 km/h. Pamiętajmy, że w przestrzeni miejskiej nie tylko my jesteśmy narażeni na wypadki. Także osoby poruszające się na rowerze po wyznaczonych ścieżkach nie są samodzielnymi uczestnikami ruchu, dlatego bezwzględnie należy dostosować sposób i prędkość jazdy do warunków. W Polsce karalne jest przejeżdżanie rowerem po przejściach dla pieszych.

Jakie jeszcze są obowiązki rowerzysty? Zasady, które obowiązują kierowcę jednośladu, określa Kodeks Ruchu Drogowego. Należy bezwzględnie ich przestrzegać, by jazda na rowerze była bezpieczna i nie stanowiła zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Przede wszystkim obowiązuje nas zakaz jeżdżenia bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz korzystania z telefonu w czasie jazdy. Poza ścieżką rowerową rowerzysta może poruszać się po jezdni i omijać samochody w ramach jednego pasa ruchu. Mimo że przeciskanie się w korku pomiędzy pojazdami jest dozwolone, często denerwuje kierowców aut. W trakcie omijania rowerzyści mogą być niezauważeni i potrąceni. W tej sytuacji winę ponosi kierowca samochodu, jednak nieszczęśliwy wypadek może skończyć się pobytem w szpitalu i długą rekonwalescencją – dlatego właśnie ostrożność powinna być naszym najważniejszym doradcą w trasie.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa