Masz puste mieszkanie? Wynajmij je na wakacje!
Domek nad jeziorem, mieszkanie w dużym mieście czy pokój w górach – nawet jeśli są wolne tylko przez dwa miesiące w roku, i tak można na nich zarobić! W jaki sposób? Wynajmując na kilka dni turystom. Jak przygotować mieszkanie do wynajmu? Co trzeba zrobić, aby wynajmować? Czy można wypracować jakiś zysk? Dowiesz się z tego artykułu!
Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?
Zwróć uwagę zwłaszcza na to, czy jesteś prawnym właścicielem posiadłości. Jeśli tak, przygotuj mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy. Pozbądź się z niego swoich rzeczy osobistych lub przenieś je do pokoju, który wyłączysz z użytkowania. Mieszkanie powinno być czyste, a wszelkie usterki naprawione. Niepisanym zwyczajem jest zostawienie dla lokatorów ręczników (dwa na głowę), czystej pościeli, zastawy stołowej, przyborów toaletowych. Pamiętaj, że twoje mieszkanie stanowi wtedy alternatywę dla hotelu, dlatego wskazane jest udostępnienie internetu. Można zostawić lokatorom przewodniki lub wskazówki dotyczące polecanych restauracji, zabytków, nietypowych miejsc. Z pewnością się odwdzięczą.
Pamiętaj o swoim interesie
A jest nim przede wszystkim zarabianie pieniędzy. Dlatego z jednej strony warto inwestować w lokal i podnosić jego wartość, np. w postaci ceny za nocleg, warto również wykorzystać zalety lokalizacji. Z drugiej natomiast klientów przyciąga cena współmierna do jakości, więc nie można przesadzić z wysokością kosztów za noc. W twoim interesie jest również zadbanie o sporządzenie odpowiedniej umowy oraz regulaminu. Upewnij się, że przyszli tymczasowi lokatorzy zapoznali się z obydwoma dokumentami. Nie powinno być z tym problemu, jeśli korzystasz z portali, takich jak Airbnb. W innym przypadku możesz załatwić sprawę mailowo – wysłać skany dokumentów i poprosić o ich podpisanie, a następnie zwrot. Umowa chroni cię przed brakiem odpowiedzialności ze strony najemców: zniszczeniem mieszkania, niezapłaceniem, nieprzestrzeganiem regulaminu.
Pamiętaj również, że ustalając cenę za nocleg, warto najpierw obliczyć koszt twojego czasu, prania, sprzątania, a także prowizji dla portali ogłoszeniowych. Spójrz na rzeczywiste zalety i wady swojego lokalu, na ceny rynkowe, popyt na mieszkania na wynajem krótkookresowy w okolicy i dopiero na tej podstawie postaraj się podać niewygórowaną cenę.
Źródło: Pexels
Wypromuj swoje mieszkanie:
- Przygotuj dobre ogłoszenie i umieść je na znanych portalach. W ten sposób trafisz do dużego grona odbiorców z Polski i z całego świata.
- Określ, komu chcesz wynajmować, np. tylko rodakom/obcokrajowcom, rodzinom/samotnym, osobom ze zwierzętami, palącym lub nie itp.
- Opisz swoje mieszkanie, biorąc pod uwagę jego realny stan, wyposażenie i lokalizację. Im więcej informacji umieścisz, tym lepiej.
- Jakie są możliwe godziny zameldowania i wymeldowania?
- Czy jest możliwość doposażenia lokalu, np. w dodatkowe łóżko?
- Dodaj zdjęcia lokalu oraz okolicy.
- Podaj cenę oraz możliwy kontakt do siebie. Nie zapomnij również napisać, w jakich godzinach i dniach można się z tobą kontaktować.
- Koniecznie określ, czy wynajem dotyczy całego mieszkania, czy jego części.
- Jaki jest najpóźniejszy termin odwołania wizyty i jaka jest kara?
- Udostępnij regulamin przebywania w mieszkaniu.
Zalety wynajmu krótkookresowego
Największą zaletą jest oczywiście zarobek, zwłaszcza, jeśli lokal wcześniej sam na siebie nie zarabiał, albo zarabiał za mało. W skali roku zysk może wynieść nawet 1,5 raza więcej niż za wynajem długookresowy. Nie ma tu porównania również z lokatami, ponieważ na najmie krótkoterminowym możesz zarobić nawet 8% kapitału, na lokacie zaledwie maksymalnie ok. 2,5%. Kolejną zaletą jest możliwość wypożyczenia nawet części mieszkania, np. pokoju. To idealny sposób dla osób, które wracają co jakiś czas do swojego lokalu, np. z pracy za granicą. Albo dla wynajmujących pokój studentom w czasie roku akademickiego. Nie mają oni przestoju i w ten sposób mogą sobie dorobić. Zyskują również ludzie, którzy na co dzień mieszkają w swoim M, ale mają dodatkowe miejsce, które mogą wypożyczyć. Można mieć dodatkowego lokatora dokładającego się do czynszu. Korzyść jest również niefinansowa. Do lokalu mogą przyjechać ciekawi ludzie z całego świata, którzy opowiedzą o swojej kulturze, przygodach i o sobie.
Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/
Źródło głównego zdjęcia: Pexels