Jakie korzyści niosą w sobie wycieczki szkolne?

[REKLAMA]

Nie wszystkie dzieci jeżdżą na wycieczki szkolne, a szkoda, ponieważ niosą one w sobie mnóstwo korzyści. Co gorsza, nie zawsze rezygnacja z wycieczki jest wynikiem problemów finansowych rodziców. Sprawdzamy, co przemawia za wycieczkami szkolnymi. Nie ukrywamy, że zalet takich aktywności jest mnóstwo, ale skupimy się na trzech najważniejszych korzyściach, jakie wynosi z nich dziecko w wieku szkolnym.

Integracja z rówieśnikami

W pierwszej kolejności chcemy wskazać na rolę integracyjną, jaką pełnią wycieczki szkolne. Jest to ważne zwłaszcza dzisiaj, kiedy dzieci wróciły do szkół po długim okresie nauczania zdalnego.

Wycieczka jest znakomitym sposobem, aby zintegrować się z rówieśnikami z klasy. Na wycieczce dzieci spędzają ze sobą mnóstwo czasu, dzięki czemu mogą poznać się bliżej. Oprócz tego jest to szansa na zawarcie nowych znajomości, czy poprawienia relacji z kolegami i koleżankami z klasy. Z pewnością możemy więc powiedzieć, że są to wycieczki integracyjne. Dzieci na wycieczkach szkolnych spędzają czas wspólnie, czy to podczas nauki, zabaw, ale też zwiedzania, a nawet podczas ogniska, wspólnych posiłków itp.

Nauka i zabawa w jednym

Wycieczki szkolne mogą mieć bardzo różną formę. Nie zawsze jest to wyjazd w określone miejsce celem zwiedzania, chociaż takie wycieczki krajowe odbywają się najczęściej. Równie dobrze mogą to być warsztaty językowe. Co jest najważniejsze, dziecko podczas wycieczki może uczyć się historii, geografii czy biologii, a jak ukazaliśmy wyżej – również języków. Jako że podczas wycieczki w Polsce i za granicą może ono zobaczyć poszczególne miejsca, taka nauka zyskuje na efektywności.

Jednocześnie podczas wycieczek dzieci mogą oddawać się aktywności. Oznacza to, że mogą na dłuższą chwilę oderwać się od laptopów, rzadziej smartfonów. Młodzież ma jednak na tyle zorganizowany czas podczas wycieczki, że nie ma czasu na nudę (np. zwiedzanie zabytków, paintball, park linowy, gry i zabawy itp.). Oczywiście pod warunkiem, że są to dobrze zaplanowane wycieczki szkolne. Dlatego przy braku doświadczenia w planowaniu takich wyjazdów warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Dobrym przykładem jest tutaj biuro turystyczne ATAS – czołowy organizator turystyki młodzieżowej, który organizuje wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą.

Lekcja samodzielności

Wycieczki szkolne to również doskonała lekcja samodzielności, zwłaszcza jeżeli są to wyjazdy kilkudniowe, ale nie tylko. Na wycieczce dziecko ma kontakt wyłącznie ze swoimi rówieśnikami i opiekunami. Jest to dobry moment sprawdzenia, jak dziecko radzi sobie bez rodziców, chociażby w takich wydawałoby się prostych sytuacjach, jak właściwy ubiór, zadbanie o posiłek, gospodarowanie pieniędzy podczas zakupu pamiątek itp.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że wycieczki szkolne niosą w sobie mnóstwo korzyści. Dziecko może się z nich wiele nauczyć, a przy tym na pewno będzie to dla niego lekcja samodzielności. Dlatego, o ile istnieje taka możliwość, bez wątpienia warto umożliwiać dzieciom udział w szkolnych wyjazdach – tak jednodniowych dla mniejszych dzieci, jak i tych kilkudniowych dla młodzieży.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa