Jak chronić się przed boreliozą?
Nie ulega wątpliwości, że kleszcze to niewielkie, ale jednocześnie bardzo groźne pajęczaki. Przede wszystkim duża ich część przenosi boreliozę. Jako że nie wynaleziono jeszcze szczepionki na boreliozę, warto zastanowić się, jak chronić się przed kleszczami.
Zabezpieczenie skóry odzieżą
W pierwszej kolejności należy pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć skórę odzieżą. Szczególnie planując pobyt w miejscach, w których mogą występować kleszcze. Należy w związku z tym założyć bluzę z długimi rękawami oraz spodnie z długimi nogawkami. Ważne jest również właściwe obuwie, które powinno sięgać za kostkę. Głowę natomiast zabezpiecza się czapką lub kapeluszem. Wbrew pozorom liczą się także kolory. Na jaśniejszej odzieży kleszcza zauważyć jest znacznie łatwiej niż na ubraniach w ciemnych kolorach. W głównej mierze uważać muszą ludzie, którzy wypoczywają i przebywają na łonie natury. Zalicza się do nich między innymi rolników, leśników, żołnierzy, wędkarzy, grzybiarzy, myśliwych, turystów oraz dzieci bawiących się na biwakach, koloniach itp.
Repelenty
Pomagają również repelenty, a więc środki chemiczne odstraszające, a nawet zabijające kleszcze. Bardzo często zawierają one w sobie DEET i permetrynę. Środki rozpyla się na skórę lub ubranie. Nie muszą to być środki na bazie chemii, ale również te bazujące na naturalnych wyciągach. Do takich substancji zalicza się między innymi wrotycz, chrzan, kocimiętkę, klematis, tatarak, cebulę, jaskrę, piołun, czosnek niedźwiedzi, lawendę i czeremchę. Można być zapobiegliwym i nawet posadzić takie rośliny na przykład w przydomowych ogródkach. Pośród naturalnych środków na insekty, a w tym również i kleszcze są Bio-insektal i Neem.
Trzeba być nie tylko zapobiegawczym, ale również uważnym. Dlatego po każdym spacerze, grillu czy wypoczynku w innej formie na świeżym powietrzu należy dokładnie dokonać oględzin ciała. Zwłaszcza że kleszcze często bardzo długo zwlekają z wkłuciem się w skórę człowieka. Z reguły szukają dogodnych miejsc do ukąszenia. Potrafią wkłuwać się pod pachami, za małżowinami usznymi, w okolicach pachwin itp.
Borelioza – objawy
Jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza. Przyczyny tej choroby leżą w wirusach przenoszonych przez pajęczaki. Jeśli kogoś zaatakuje borelioza, norma to wędrujący rumień, a więc zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, który pojawia się w około 30 proc. przypadków zachorowań. Jeżeli atakuje borelioza, badanie, które najczęściej się wykonuje, dotyczy przeciwciał. Są nimi:
• borelioza IgG
• borelioza IgM
Co istotne, przed zachorowaniem na boreliozę powinno pomóc szybkie usunięcie pajęczaka w ciągu 24 godzin od ukąszenia. Jeśli jednak już zaatakuje pacjenta borelioza, leczenie odbywa się między innymi przez antybiotyki, choć pomocne są też naturalne środki na boreliozę, które w swojej ofercie ma sklepzycia.pl.
Niestety, szybkie usunięcie kleszcza nie ochroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu. W tym przypadku najskuteczniejsza jest szczepionka podawana w trzech dawkach. Nie ma natomiast szczepionki na boreliozę.
Paskudne są. Od kiedy zdiagnozowano u mnie boreliozę boję się zabierać dzieci do lasu.
Bolerioza ., Choroba przenoszona przedewszystkim przez kleszcze . te male okropne szkodniki potrafa wyrzadzic tyle zla w naszym organizmie . U zwierzat choroba zwana babesioiza . Trezba szybko reagowac poniewasz skutki moga byc masakryczne.