Chroń ciało, ale korzystaj ze słońca!

[REKLAMA]

Teoretycznie wszyscy już wiemy, że trzeba chronić się przed mocnym słońcem. Zwłaszcza tak intensywnym jak w czasie tegorocznego lata!

Jednak czy na pewno, wszystko już wiemy jak mądrze korzystać ze słońca, tzw. jak się opalać, a jednocześnie zabezpieczyć przed groźnym dla skóry promieniowaniem UV?

Pierwsza zasada

Intuicyjne zasady są często bardzo logiczne, więc zawsze pamiętajmy o ochronie głowy. Bardzo przydatne są więc wszelkiego rodzaju nakrycia, takie jak kapelusze, czapki, czy nawet chusty. Zbyt długie narażanie się na wysoką temperaturę może bowiem skutkować udarem słonecznym lub w najlepszym przypadku przegrzaniem organizmu. Ważne jest również przyjmowanie dużych ilości napojów, które uzupełnią poziom wody w organizmie. W gorące dni wypaca się znacznie więcej płynów, a co za tym idzie ich ilość musi być na bieżąco kontrolowana.

Kremy z filtrem

Samo opalanie się to również niebezpieczeństwo dla skóry. Oparzenia mogą być bardzo dolegliwe, a co więcej promienie słoneczne sprzyja również, rozwojowi komórek nowotworowych. Aby zapobiegać takiemu oddziaływaniu słońca, stosuje się produkty, których zadaniem jest filtrowanie szkodliwego promieniowania. Zasada, którą należy się kierować, mówi, że im wyższa temperatura i im dłuższe przebywanie poza zacieniowanymi miejscami, tym wyższy powinien być filtr.

Poza tym bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich filtrów do odpowiednich fototypów skóry.

Jaki filtr wybrać do odpowiedniej karnacji:

  1. Bardzo jasna karnacja ( często z piegami, włosy blond lub rude, skóra który łatwo ulega poparzeniom, polecamy SPF 50+)
  2. Jasna karnacja ( włosy jasno lub ciemnoblond, skóra łatwo ulega poparzeniom, opalanie nieznaczne – polecamy SPF co najmniej 30)
  3. Ciemna karnacja ( bez piegów, włosy ciemnoblond lub brązowe, skóra łatwo się opala, oparzenia zdarzają się rzadko – polecamy SPF co najmniej 15)
  4. Bardzo ciemna karnacja, bez piegów, włosy brązowe, skóra łatwo i mocno się opala, bardzo rzadkie poparzenia – polecamy SPF co najmniej 15)

Warto pamiętać także o odżywieniu i zabezpieczeniu skóry bezpośrednio po opalaniu. Nowością, coraz częściej używane sztyfty do zabezpieczenia ust oraz sztyfty do lepszego zabezpieczenia różnych zmian skórnych, które mogą być wyjątkowo podatne na promieniowanie UV.

https://www.sklepzycia.pl/pl/c/Ochrona-przeciwsloneczna/174

O czym ważnym powinniśmy pamiętać? Otóż kremy słoneczne i to nawet te o największym faktorze, nie blokują powstawania w czasie syntezy w skórze naturalnej witaminy D.

Często powtarzany jest stereotyp, iż wysokie filtry UV blokują powstawanie witaminy D w naszym organizmie podczas tzw. kąpieli słonecznych. Na szczęście wykazano naukowo, że nie jest to prawda.

Naturalna ochrona

Ochrona przed promieniowaniem UVA/UVB wykorzystywana jest już od wielu wieków. Wtedy, kiedy znana nam dzisiaj technologia, nie była jeszcze dostępna, ludzie radzili sobie w inny sposób. Stosowano oleje z różnego rodzaju roślin, takich jak maliny, marchew, kokos, czy też migdały. Używano również, między innymi, wosku pszczelego i wyciągu z mięty pieprzowej. Wszystkie te substancje stanowiły pewnego rodzaju zabezpieczenie i odżywkę dla skóry. Co ciekawe, znaczna ilość wykorzystywanych kiedyś roślin, to obecnie składniki dostępnych kremów i kosmetyków po opalaniu. W najlepszych ekologicznych kosmetykach do ochrony słonecznej stosuje się nadal naturalne wyciągi z granata, malin czy rokitnika. Wiele wartych polecenia kremów na słońce ma w swoim składzie także „olejek buriti” z owoców tropikalnej, południowoamerykańskiej palmy Mauritia Flexuosa. Rdzenni mieszkańcy Amazonii nazywają tę palmę “Drzewem Życia”. Dzięki swojemu bogatemu składowi i odżywczemu działaniu na skórę, olej buriti staje się coraz popularniejszy w przemyśle kosmetycznym. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

Wybierając ekologiczne kremy przeciwsłoneczne warto zwrócić uwagę by były biodegradowalne  oraz nie zwierały w swoim składzie:

  • PEG i parabenów
  • syntetycznych dodatków barwiących, zapachowych i konserwujących
  • parafin, silikonów i pochodnych ropy naftowej
  • nanotechnologii
  • filtrów syntetycznych
  • soli aluminium

Po opalaniu

Pomimo tego, że powszechnie znana jest szkodliwość promieniowania słonecznego, czasami zdarza się zapomnieć o odpowiedniej ochronie. Z pomocą przychodzą wtedy kremy łagodzące, których głównym zadaniem jest zabicie bólu i pieczenia. Dzięki bogactwu tych produktów w witaminy i minerały, przywracają one witalność i neutralizują wolne rodniki. Zazwyczaj tego rodzaju preparaty można stosować zarówno na skórę całego ciała, jak i w okolicach miejsc wrażliwych, jak na przykład oczy. Należy jednak pamiętać, że ani mgiełki, ani żele łagodzące oparzenia nie wpłyną na negatywne skutki nadmiernego przebywania na słońcu, takie jak choroby skóry. Jedynie profilaktyka jest w stanie zniwelować ryzyko ewentualnego wystąpienia tego rodzaju problemów.

Słońce i komary

Znaczna część ludzi, po pobycie na plaży, decyduje się na dalszy relaks. Wieczorne spacery wzdłuż morza, wędkowanie, czy też zwiedzanie nadmorskich miejscowości to tylko nieliczne z atrakcji, które związane są z obecnością komarów. Przydatne okazują się tutaj spraye odstraszające komary. Niekiedy jednak trudno zmieścić wszystkie kosmetyki do niewielkiego plecaka. W takim przypadku zbawienne są emulsje, łączące w sobie ochronę przed słońcem i komarami.

https://www.sklepzycia.pl/pl/p/Olejek-na-komary-z-Bio-Olejkiem-Jojoba-%2C-50-ml-ECO-COSMETICS/1356  W swoim składzie posiadają zazwyczaj olejki eteryczne, które maskują zapach ludzkiego ciała, tym samym powodując, że komary nie wyczuwają obecności człowieka. Z tego rodzaju produktem można śmiało wyruszyć na plażę.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa