Szlaki rowerowe w Polsce – co musimy o nich wiedzieć?
Spędzanie czasu w aktywny sposób przynosi wiele korzyści, od lepszego samopoczucia przez zwiększenie kondycji i sprawności organizmu, aż po zwiększoną odporność oraz zdrowie. Wycieczki rowerowe wydają się dużo lepszym pomysłem od korzystania z rowerku stacjonarnego na siłowni czy w domowym zaciszu.
Uprawianie turystyki rowerowej jest dużo łatwiejsze, a zarazem bezpieczniejsze na przeznaczonych do tego szlakach rowerowych, które przebiegają przez naturalne środowisko, co za tym idzie, odizolowane są od ruchu samochodowego.
Korzyści płynące z korzystania ze szlaków rowerowych
Uczynienie oddzielnej infrastruktury dla ruchu rowerowego niesie za sobą wiele zalet, przeanalizujmy każdą z nich przed wyborem formy spędzania wolnego czasu,
- aktywizacja społeczeństwa
- lepsza dostępność do obszarów atrakcyjnych turystycznie
- promocja historii danego regionu
- popularyzacja turystyki na dużą skalę
- umożliwienie dojazdu do dworców i przystanków autobusowych lub kolejowych
- poprawa efektywności bezpieczeństwa
Green Velo, czyli najdłuższy polski szlak rowerowy
Szlak ten przebiega przez aż 5 województw, a są to: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie. Całkowita droga, jaką musielibyśmy pokonać od początku do samego, końca wynosi ponad 2 tysiące kilometrów, z czego około 600 kilometrów przez grunty leśne.
Na całej tej pasjonującej i ekscytującej trasie znajdują się specjalnie przygotowane Miejsca Obsługi Rowerzystów. Są wyposażone w wiaty, ławki, czy stojaki na rowery mogą służyć bezpośrednio do odpoczynku lub ochrony przed deszczem. Na całej drodze możemy ich spotkać blisko 230, a rozmieszczone są co mniej więcej 9 km.
Najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce
Z uwagi na wygodę oraz bezpieczeństwo podróży czy też miejsca budzące ekscytację pod względem przyrodniczym lub zabytkowym poszczególne szlaki zyskują coraz to większą popularność. W głównej mierze na szlakach tych przeważają osoby, podziwiające oraz odkrywające atrakcje, które cieszą oczy, a mniej znajdziemy pasjonatów pokonywania długich tras. Poniżej znajduje się lista najchętniej odwiedzanych polskich szlaków rowerowych
- Velo Dunajec
- Szlak Wokół Tatr
- Szlak Rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej
- Velo Baltica
- Stary Kolejowy Szlak
- EuroVelo 11
- Velo Czorsztyn
- Wiślana Trasa Rowerowa
- Kaszubska Marszruta
- Blue Velo
Jak czytać szlaki rowerowe?
Odpowiednio ustalony szlak, musi rządzić się swoimi prawami, a jednocześnie być łatwy w odbiorze przez turystów. Najczęściej rozmieszczone są tablice informacyjne, na których znajdziemy legendę oraz ukazują układ szlaku.
Na całości takiej turystycznej drogi znajdują się też znaki, które są dla nas niezwykle pomocne, najczęściej spotkamy je w sytuacjach, przy:
- początku oraz końcu szlaku
- skrzyżowaniu, aby potwierdzić kierunek szlaku lub go wyznaczyć
- połączeniu dróg
- miejscu, które wskazuje odległość do danej miejscowości
Szlaki znakuje się też ze względu na długość samej trasy, oraz klasyfikacje dróg, nadając im kolory na znakach. Wyróżniamy głównie szlaki:
- czerwony – prowadzi przez najbardziej interesujące miejsca oraz jest wyznacznikiem głównej drogi w danej strefie
- niebieski – trasa o długim dystansie
- zielony – najkrótsza ścieżka do wyróżniających się miejsc na danym obszarze
- żółty – trasa, która służy za łącznik
- czarny – krótka droga dojazdowa
Do odpowiedniego czytania map szlaków rowerowych, aby uprościć sobie wjazd lub zjazd, czy też dotrzeć do podanego miejsca, w którym można odpocząć, nie trzeba być wybitnym kartografem, z pewnością każdy użytkownik trasy powinien sobie poradzić.
Autor Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami |