Zimowe wyjście w góry – jak się do niego przygotować?

[REKLAMA]

Jak się przygotować na zimowe wyjście w góry czy długi, samotny spacer na łonie natury, aby obyło się bez wypadków, podpowiada alpinista oraz survivalowiec, Tomasz Kuczyński – ambasador marki telefonów wzmocnionych HAMMER.

Zimowa aura, magiczna górska sceneria oraz rosnąca popularność zimowej turystyki – to główne powody masowego napływu ludzi na zaśnieżone szlaki. Niestety, zdobywanie szczytów zimą jest  o wiele bardziej wymagające i niebezpieczne niż latem. Jak zatem przygotować się na wyjście  w Bieszczady czy Karkonosze?

Zima nie wybacza błędów. Przy minusowych temperaturach, krótszym dniu czy w trakcie dużych opadów śniegu, z jakimi mieliśmy do czynienia ostatnio w Polsce, nawet pozornie łatwa trasa, która w lecie nie stanowiłaby wyzwania, może okazać się bardzo wymagająca. Trzeba mierzyć siły na zamiary – zimą organizm szybciej się męczy, czas pokonania danej drogi w trudniejszych warunkach może wydłużyć się nawet dwukrotnie od tego sugerowanego na znakach, a ryzyko odniesienia obrażeń jest o wiele wyższe niż latem. Jeśli coś się nam stanie np. potkniemy się i złamiemy nogę pomoc może nie dotrzeć do nas tak szybko, jak miałoby to miejsce przy sprzyjających warunkach – mówi Tomasz Kuczyński, który niedawno wrócił z samotnej wyprawy na Khosar Gang. Sponsorem wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Pakistanie o wysokości 6400 m n.p.m była marka HAMMER.

Jak podkreśla Tomasz Kuczyński, niezwykle ważne jest dokładne planowane zimowego wyjścia i przygotowanie się na każdą ewentualność. Dobrze zaplanowana wyprawa, częściej kończy się sukcesem, jednak wielu sytuacji nie da się przewidzieć i trzeba reagować na nie na bieżąco.

Podczas mojej ostatniej wyprawy na wysokości 4800 m n.p.m, wysoki śnieg oraz duża ilość lodu nie pozwoliły iść dalej. Szukanie innej drogi zabrało dużo czasu i sił. Decyzja o wycofaniu się nie była trudna, ponieważ bardziej od zdobycia szczytu liczyło się dla mnie doświadczenie wspinaczki i bezpieczny powrót. To dotyczy nie tylko ekstremalnych wyjść, ale każdej aktywności: jeżeli czujemy, że kolejny krok może nieść ze sobą duże ryzyko wypadku czy utraty życia, albo jesteśmy wyczerpani- lepiej zrezygnować bez żalu. Podczas samotnych wypraw heroizm i brawura mogą skończyć się tragicznie, a odpuszczanie i wybieranie „łatwiejszej” drogi zamiast tej wymarzonej jest często kluczowe — zaznacza.

Oprócz odpowiedniego nastawienia i wybierania celów, które są w zasięgu naszych możliwości konieczne jest także zadbanie o dobre wyposażenie. Odpowiednie buty i ubranie to podstawa. Warto spakować do plecaka drugi komplet odzieży na wypadek, gdy rzeczy, które mamy na sobie zamokły.

W zimowych warunkach największym zagrożeniem jest wychłodzenie, dlatego dodatkowy polar, skarpety czy rękawice powinniśmy mieć zawsze przy sobie. Przydadzą się też raczki montowane na buty, latarka, folia NRC, termos z herbatą, batonik czy gogle. Nie można także zapominać o sprzęcie elektronicznym i telefonie wyposażonym w nadajnik GPS, który w trakcie samotnych wyjść będzie naszym jedynym „kontaktem” ze światem. Klasyczne smartfony są delikatne i mogą ulec uszkodzeniu w reakcji na zmiany atmosferyczne i ewentualne uszkodzenia. Nie zawsze sprawdzają się w trudnych warunkach. Z tego powodu profesjonaliści stosują wzmocnione, bardziej odporne modele, które lepiej reagują na upadki, zawilgocenie lub zabrudzenie. Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest także poziom naładowania naszego telefonu.

Telefon jaki zabieram ze sobą na zimowe wyjście musi gwarantować mi możliwość wezwania pomocy, jeśli będzie to konieczne. Wyższa odporność na zimno, wilgoć i upadki z wysokości to parametry, na które zwracam uwagę. Najważniejsza jest jednak długa praca urządzenia i możliwość doładowania go nawet bez dostępu do prądu np. poprzez powerbank. Jednym z ciekawych rozwiązań jest zewnętrzna bateria dostępna np. do telefonów marki HAMMER, która nie tylko ładuje telefon, ale przy okazji może zasilić też inne urządzenia elektroniczne – mówi Tomasz Kuczyński.

Dodatkowa bateria dla modeli smartfonów HAMMER Explorer i Explorer Pro o pojemności 5000 mAh może dwukrotnie przedłużyć działanie smartfona. To ponad 20 godzin rozmów dodatkowo (w normalnych warunkach). Jedną z zalet zewnętrznej baterii jest możliwość zamocowania  jej do smartfona za pomocą magnesów lub jeśli zależy nam na mocniejszym zespoleniu – za pomocą czterech śrub i śrubokręta dołączonego do baterii. Takie połączenie dwóch urządzeń sprawdzi  się szczególnie w ekstremalnych warunkach, kiedy szukanie powerbanka w plecaku może niepotrzebnie zajmować cenny czas. Ładowanie następuje automatycznie (przez piny), a port USB-C i dodatkowy kabel umożliwia, w tym samym czasie, pobór energii przez inne urządzenia elektroniczne bez konieczności rozdzielania akumulatora ze smartfonem. Bateria w żaden sposób nie zakłóca normalnej pracy urządzenia, a dzięki diodom, użytkownik może kontrolować jej poziom naładowania.

W trakcie podróży musimy zaufać przede wszystkim sobie, ale technologia również może ocalić nam życie. Urządzenie jakie mamy w kieszeni może być niezwykle pomocne w kryzysowej sytuacji. Ważne, żeby zawsze było naładowane. Warto zainstalować aplikację “Ratunek”, a na szybkim wybieraniu umieścić też numery do osób, które będą mogły nam pomóc. Życzę wszystkim żebyśmy nigdy nie musieli korzystać z tych funkcjonalności, jednak podczas samotnych wypraw trzeba być przygotowanym na wszystko – dodaje ekspert.

O Tomaszu Kuczyńskim:

Podróżnik, alpinista, nurek, instruktor survivalu. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa oraz Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Górskiej (International Society for Mountain Medicine). Od kilku lat realizuje #project82, którego celem jest zdobycie wszystkich szczytów w Alpach o wysokości 4 tys. m n.p.m i wyższych.

O marce HAMMER:

Marka HAMMER działa z sukcesem od 2014 roku. Jest krajowym liderem wśród wzmocnionych telefonów odpornych na wodę, pył i wstrząsy. W portfolio znajdują się zarówno modele z klasycznymi przyciskami jak i smartfony o różnej specyfikacji oferowane w trzech subliniach: HAMMER Adventure, HAMMER Athlete, HAMMER Industrial. HAMMER był partnerem cyklu największych biegów przeszkodowych w Polsce – Runmageddon, sponsorem Mountainboardowych Mistrzostw Świata 2019.

 

Komunikat prasowy

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa